k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

O₂

— k47

Jeden telegrafický wiki-faktoid: Všechen atmosférický kyslík na naší planetě má organický původ. Vznikl jako odpadní produkt fotosyntetického metabolismu. Nejdřív na naší hroudě nepoletoval žádný starý dobrý O2, pak abiogenezí vznikly jednobuněčné organismy, pustily se do práce, nastartovaly Great Oxygenation Event a o pár stovek milionů let později je atmosféra z 1/5 kyslík. Jde o všeobecně známý fakt, ale přesto je to úchvatná představa. Tahle planeta není oázou života ze své podstaty, stala se jí až působením života.

Některé teorie mají za to, že nárůst koncentrace kyslíku měl nedobrý dopad na ostatní anaerobní organismy, pro něž byl O2 toxický. Cože, vy jste si ještě nevyvinuli mechanismy opravy DNA? Tak to asi máte smůlu, protože tenhle nový kyslík, má tendenci všechno oxidovat.

Další teorie postulují, že O2 měl mnohem rozsáhlejší důsledky. Třeba ta, že kyslík zoxidoval atmosférický metan, velice silný skleníkový plyn, na méně potentní CO2. To oslabilo skleníkový efekt, vedlo k ochlazení a sérii dob ledových, kdy se planeta stala velkou sněžnou koulí. Působení živých organismů změnilo klima celé Země. Nevím jak vám, ale tohle mi připadá jako dost divoká představa. A pro klima-skeptiky mezi čtenáři: Ne, nejde o důkaz, že současné globální změny klimatu představují přirozené pochody. Tehdy to trvalo miliony let, ne od začátku průmyslové revoluce.

Kyslík změnil celou planetu, nejen atmosféru, ale i horniny. Ty s ním po miliardy let reagovaly a vzniklo tak tisíce druhů nerostů. Potom, co se ho v atmosféře nacházelo dost, vyšší život s novým a efektivním na kyslíku založeným metabolismem to mohl rozjet ve velkém. Za všechno vděčíme prdům kytek. Doslova.

Na závěr ještě jeden informační nuget: Průměrná molekula O2 ve vzduchu stráví 2 miliony let, než je absorbována prostředím. Bylo by poetičtější, kdyby to bylo víc jak 65 milionů let, pak bychom mohli prohlásit, že kyslík pamatuje dinosaury, ale i tak – každý den dýcháme historii, doslova.

píše k47, ascii@k47.cz