k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Klima

— k47

Přímé slunce stojí za prd. Je k tomu několik důvodů:

  1. Bůh Hélios nám tak naděluje dar rakoviny kůže.
  2. Není dobré pro fotky, ostré stíny téměř bez výjimky vypadají ošklivě.
  3. Jde o připomínku globálního oteplování. Naprostá většina energie na Zemi přichází právě ze slunce a díky skleníkovým plynům tu i zůstane.

Pro speciální sortu lidí je bod číslo dvě tím hlavním, racionální zbytek mnohem více znervózňuje třetí položka seznamu. Globální vymírání dokáže zkazit jinak perfektní víkend.

Kvůli tomu se ozývají studenti pod hlavičkou Fridays for Future & ostatní ročníky sdružené kolem Extinction rebelion. Před pěti měsíci jsem se přimíchal do jejich protestního pochodu a o pár týdnů později i do dalšího.

O tom druhém tu nic nezaznělo a proto teď nedostatek napravuji. Já vím, já vím, pěti měsícům zpoždění se v žargonu říká zatraceně dlouhá doba, ale na k47čce si nikdy nezakládáme na aktuálnosti. Právě naopak, čím starší je novinka, tím víc je vyzrálá jako dobrý sýr.

Na druhou stanu si už nepamatuju, co jsem chtěl psát. Možná něco o tom, jak představitel průmyslu řekl, že by čtrnáctileté děti, které nesdílí jeho názor na profitabilní destrukci planety, by měli dostat před držku. Možná. Nebo o tom, jak Babiš prohlašoval, že záchrana globálního klimatu je jako fajn, ale nesmí ohrozit český průmysl. Možná něco na ten způsob. Už nevím.

Proto sem vyklopím jen fotky jak studenti bičovaní sluncem pochodují Prahou, vyvedené ve slušivé černobílé, aby ty ostré stíny nevypadaly tak špatně.


+1: Klimatické krize může teoreticky ukazovat na potenciální řešení Fermiho paradoxu.

píše k47, ascii@k47.cz