k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Zapalte si své vlastní knihkupectví lomeno kavárnu

19. 1. 2019 — k47

Po dlouhé době přišel čas na novou povídku Kerosin. Tedy ne zas tak novou, napsal jsem ji v listopadu 2017.

Kontext: Na včerejším čtení jsem učinil neplánované, nežádané (a popravdě nechtěné) improptu čtení tématické povídky ve které figuruje jeden muž, který se zapálil, pět hodin potom, co se na Václavaxu skutečně někdo zapálil. Zpětně je jasné, že to byla chyba, neměl jsem nikam chodit a místo toho na plný úvazek tlít v Cele. Co by se změnilo?

Na druhou stranu se mi líbí, že nikdo na začátku neměl tušení, kdo jsem a nikdo to nevěděl ani na konci. To je plus. Osamocená reakce se nesla v duchu „můžu si to někde přečíst?“, což zní jako kód pro: Nebylo rozumět ani slovo. Do seznamu hříchů můžu přidat, že nikdo nerozuměl a když ano, zkazilo mu to náladu. Šlo o do té doby bezejmenný fragment (na místě dostal jméno Kerosin) o muži, který došel na Václavák pod Koně, tam si sedl na plastovou židli, polil se benzínem a zapálil. Celé to je zamýšleno jako část většího celku, který tvoří finále doomsday party a vyrovnává se s trochu jinou eventualitou konce světa. Ty obvykle počítají s externím agentem nebo omylem na straně lidstva. Ale co když prostě přestaneme mít sílu žít tváří v tvář věčnosti a ve velkém to dobrovolně zabalíme? Není žádný závažný důvod se zapálit, ale stejně tak není žádný důvod pokračovat v životě bez kerosinu na kůži a zápalce v nerozhodnutých prstech. Stěží jde o novou myšlenku, nicméně mě dlouhodobě přitahuje (například Strojovny jsou na ní postavené).

I když může jít o povrchně aktuální věc, jde o zcela nevhodný materiál pro čtení v uměleckých klikách. Poučení pro příště, pokud něco takového nastane: Ani se nesnažit prezentovat něco, co není poezie, písničky nebo nevážná próza. Nestojí to za to. To není moje scéna, tématicky ani společensky. Tedy asi takhle: společensky není nic moje scéna, ta je vždy plná sevřených klik, zcela neproniknutelných pro outsidera se stěží jedním kontaktem, jehož společenské a vyjadřovací schopnosti právník jednou popsal jako „na úrovni válečného zločinu.“ ████████████████████████████████████████

Neměl by existovat žádný záznam a tak je jediným důkazem Kerosin tady na k47čce.


Run boy run! This world is not made for you

píše k47, ascii@k47.cz