k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Změřit každý watt

18. 9. 2019 — k47

Asi tahle: Koupil jsem takový ten měřák spotřeby, který se zapojí do zásuvky a do něj se pak vrazí spotřebič. Následoval den, kdy jsem bláznivě běhal po Cele, měřil, co se dalo, zaznamenával příkon ve wattech & převáděl ho na peníze. To bylo na celé eskapádě asi nejzajímavější, hned si můžu watty převést na eura za hodinu/den/rok. Uvařit litr vody na čaj stojí 45 haléřů. Některý spotřebič pálí 6W i ve vypnutém stavu, to není skoro nic, ale celý rok se to nastřádá na 52.5 kWh. Vynásobte si to tarifem a máte to. Není to nula, přesto něco pro minmaxování.

Taky jsem v procesu manického měření přišel na to, že jedna ze žárovek unikla vlně nahrazování za LEDky. Zrovna je to jedna z těch hlavních, v podstatě jediná, která prozařuje noci nekonečné samoty tvrdě doléhající na Celu. Může jít o halogenovou žárovku, ale 50 wattů je pořád 50 wattů a protože mám nezdravé tendence patřit do kategorie noční sova, tahle jedna svině svítí mnoho hodin každou noc. LEDka, která ji měla nahradit (vyobrazena výše), žrala jen 2 watty energie, což je v mých tabulkách uvedeno jako „zanedbatelné množství“. Bohužel blikala, protože se nesnesla se lampou vybavenou stmívačem.

Jinak spotřeby počítačových zařízení jsou následující: PC – levný Haswell model 2013 – sežere 70W, z toho 40W monitor, notebook – Sandy Bridge model 2011 – spotřebuje 12W, z toho 6W displej, a Raspberry Pi si vyžádá pouhé 2 watty. Všechna tato čísla platí, pokud se na daném stroji nic moc neděje, což je obvyklý stav. Když všechna výpočetní jádra začnou pracovat na 100%, spotřeba vyskočí (laptop na 42W, desktop nevím, musel bych ho znova vypnout & to by mi zkazilo uptime).

Pointa? V podstatě žádná. Můj život je velice nudná past, každý den se modlím, abych měl dost síly to jednou pro vždy skončit a když se probudím a vidím, že tenhle špatný vtip, kterému říkáme svět, stále existuje, propadám stále většímu a většímu zoufalství. Proto chci vlastní stopu minimalizovat limitně blízko nule, aby až konečně zmizím, nikdo nic nezaznamenal. Na druhou stranu jezdit na kole je docela fajn.

píše k47, ascii@k47.cz