k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Óda na audiojack

— k47

Nadešel zase ten den. Rozbil se další pár sluchátek.

Stává se to celkem pravidelně a i když mám troje Kossy Porta Pro, které se prodávají s doživotní zárukou nebo zaručují opravu/výměnu za pár šupů, nikdy jsem této možnosti nevyužil, a místo toho dvakrát v bazaru zakoupil další kus (za o něco větší obnos šupů). Při další závadě mi to přišlo trapné kupovat další pár a místo toho jsem se začal ohánět páječkou.

Když vám přestanou hrát sluchátka s klasickým audiojackem, můžete vzít jed na to, že závada bude v kabelech. Můžete si je přišlápnout a buď vytrhnout žilky kabelů z reproduktoru nebo z konektoru nebo je přetrhnout v místě, kde se setkávají kabely do levého & pravého ucha. Je to záležitost dvou drátů do každého reproduktoru a proto přerušené kontakty není vůbec těžké napravit.

A přitom neumím pájet. Tedy neumím to dělat pěkně, jen všechno zaplácám roztaveným kovem dokud se nevytvoří náznak vodivého spojení. Výsledek nemusí být vzhledný, ale je to pořád preferovaná varianta před čekáním, než přijde nový kus z centrály Koss Corporation v Milwaukee.

Z mobilních telefonů už roky mizí audiojacky ve prospěch údajně modernějších a menších konektorů. To způsobilo vlnu nákupů buď redukcí nebo rovnou nových sluchátek. Tyto porty budou v následujících generacích nahrazeny jinými a lidé, najednou s nepoužitelným hardwarem, budou zas muset obstarat nové redukce nebo sluchátka. A když některé z těchto nástrojů přestanou fungovat? Hodně štěstí. Bezdrátová sluchátka se rozbijí? To je asi hotovka. Rozbije se kus připojený proprietárním Lightning konektorem? Bez šance. Naproti tomu klasická sluchátka s jackem opraví každý diletant – čtyři dráty, přilepit je na dva páry terminálů, samotné konektory připravené pro pájení se dají koupit za pár korun.

I když nevyužiji doživotní záruku toho (možná) jednoho páru Porta Pro, které jsem koupil nové, počítám, že mi přesto vydrží do skonání světa nebo mé osoby podle toho, co přijde dřív.


Oprava: Nemám jen tři páry Porta Pro, ale ještě jedny Koss Plug. Ty taky přestaly zvučet, ale z duše jsem je nesnášel a proto jsem se je ani nesnažil nijak znovu rozezvučet.

píše k47, ascii@k47.cz