k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

How to make everything

— k47

Dneska jen telegraficky: Jednou, když jsem nemohl spát, jsem narazil na internetový pořad How to make everything. V něm se jakýsi Američan snaží vyrobit produkty moderní doby, které považujeme za běžné, z přírodních materiálů. Poprvé se dostal do hledáčku širšího publika, když se mu z nuly podařilo za 6 měsíců vyprodukovat jeden sendvič a stálo ho to jen 1500 dolarů.

Prvotní úspěch ho naladil na vysokou vlnu, rozjel to ve velkém, a jak ukazuje jeho probíhající exkurz experimentální archeologie, jedno je jisté: Není žádná brnkačka. Například mu trvalo několik měsíců a mnoho pokusů něž dokázal vyrobit čiré sklo. Měl k dispozici moderní nástroje a všechny znalosti historie, ale přesto to nedal, jak se říká, na první dobrou. Pokud je na to sám, cesta je strastiplná.

Teď s několika lety praktických zkušeností za opaskem se pustil do mnohem ambicióznějšího projektu: Nesnaží se jen replikovat vybrané výdobytky pokroku, ale chce vybudovat technologickou civilizaci z nuly. Vše včetně nástrojů si musí aspoň jednou vyrobit sám. Nejde o konstrukci civilizace, ale zrychlený průlet několika stovkami tisící let technologického vývoje od primitivních počátků, v žádném okamžiku nebude výsledkem soběstačná komunita. Přesto, jde o zatraceně ambiciózní projekt, jehož téma je mi velice blízké & rozhodně mu budu věnovat pozornost.

píše k47, ascii@k47.cz