k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

google čistka

— k47

Dnešní den začal tak nadějně: Poslední záchvěvy slunce pražily do oken, čerstvý vzduch zpíval jako napjatá struna, svět čekal na startovní čáře s tichým optimismem, skoro jsem si připadal naživu. Vše bylo v nejlepším pořádku & pak mi google ve své nekonečné moudrosti zaslal elektronickou zprávu „Prostřednictvím vaší e-mailové adresy jsme obdrželi žádost o přístup k vašemu účtu“. Hmm…

Nejspíš něčí bot zkoušel uniklá hesla a pak, když se nemohl přihlásit, protože konkrétní heslo už roky nepoužívám, zkusil obnovu, aby vypadal o něco přirozeněji. Když se živý člověk nedokáže přihlásit na svůj účet, co udělá? Zkusí zadní uličky. Útočník musí vypadat, že hraje běžnou hru podle běžných pravidel, aby unikl detekci jako zákeřný automatický bot. Internet je krásné místo – na každého člověka z masa a kostí připadá stovka AI botů, kteří se za něj vydávají.

Ale co, aspoň to byla připomínka, abych tento zapomenutý účet smazal.

Už je to mnoho let, co jsem přestal být přihlášený na službách spadajících do kolosu google/alpbabet (to že vás při přihlášení uvítá motto arbeit macht frei, mě překvapilo jen trochu) a vyhýbám se jim tak jak jen je možné. Tenhle zapomenutý účet jsem používal jako ███████████████, poslední aktivita v roce 2008, víc jak před celou dekádou. Pamatujete si svět v roce 2008? Pamatujete si, jak vypadal internet před 11 lety? Já už jen mlhavě, jedenáct let mi připadá jako celý život.

Likvidací bych o nic nepřišel, ale přesto jsem se proklikal na stažení dat před finální terminací. Co kdyby se tam válel nějaký nuget zlata. Ale tohle mi google ve své nekonečné moudrosti nepovolil. Prý jde o příliš citlivou akci, kterou nemůže udělat jen někdo, kdo účet aktivně používá. To na jednu stranu dává smysl jako obrana před únosci, kteří se právě prolomili dovnitř a chtějí rychle vybrakovat jeden digitální chlívek. Na druhou stranu jde o otravnou překážku, když jsem se tam přihlásil naposled, jen abych tuhle digitální stopu přibil na kříž & spálil na prach. Není povoleno, musíme stahovat manuálně, no co… Už jsem udělal mnohem únavnější věci jako ukázku principu. Když tumblr po změně vlastníků začal respektovat GDPR, nabídl nám mrzkým peonům možnost odmítnout prodej našich dat reklamním společnostem a jiným parazitům. V seznamu jich byly stovky a žádná možnost odhlásit se od všech. Tak jsem je všechny prošel a jednu po druhé všechny odklikal, protože nasrat. Návrhem formuláře dali jasný signál, že jde o firmu řízenou výhradně sviněmi.

Google na tom byl velice podobně. Jedna prostá otázka: Odkud vlastně smazat vlastní účet? Chvíli jsem se proklikával menu a podmenu, ale nikde nic. Musíte hledat. Musíte pátrat. Musíte duckduckgoovat. A pak, když objevíte ten správný vypínač, google na vás začne zkoušet sentimentální nátlak: Čtěte prosím pozorně. Jde o důležité informace, ne o běžné bezduché fráze. Platba daní je také není bezduchá fráze, ale to si google a polovina silicon valley moc nebere k srdci. Všechen tento obsah bude smazán. Do toho vám ukáže některé fotky ve snaze udržet exkluzivní parazitický vztah s vaším mozkovým kmenem. Pokud jste svůj účet google smazali omylem, v krátkém časovém limitu se jej můžete pokusit obnovit. Takže to asi nebude tak finální, jak to vypadá z jejich emocionálního vydírání.

Nezapomeňte: Každý brand je založen na citovém vztahu spotřebitele ke korporátním zájmům mezinárodní firmy.

píše k47, ascii@k47.cz