Levice, pravice, globální oteplování
Všeobecné povědomí působí tak, že lidé na pravé straně politického spektra mají tendenci nevěřit v globální oteplování, zatímco lidé nalevo v něj věří.1
Pokud vezmu tento předpoklad podložený maximálně anekdotickým svědectvím a začnu divoce spekulovat, může to být tím, že lidé nalevo věří v kolektivní akci, v organizaci společnosti jinak než na úrovni nabídky a poptávky a v možnost volit jinak než peněženkou. Mají v repertoáru nástroje jak globální klimatické kataklyzma zvládnout.
Naproti tomu ti napravo věří v neviditelnou ruku trhu, jež vše, dle jejich ideologie, řeší nejlepším možným způsobem, který bude přínosný pro všechny zúčastněné. A když neviditelná ruka nedokáže vyřešit problémy s klimatem, je snazší předstírat, že oteplování neprobíhá, nemůže za něj člověk a neměly by proti němu přijímána jakékoli opatření, která by znamenala omezení ekonomické svobody (což jde proti volnému trhu jako spravedlivého arbitra všeho). Věřit, že se blíží globální katastrofa a zároveň, že moje ideologie je proti němu bezbranná, by bylo velice ošklivá kognitivní disonance.
- I když to vypadá, že jde o fenomén nejsilněji zakořeněný ve Spojených Státech a zemích produkující velké množství CO2, kde mají určité elity finanční důvod se chovat skepticky. V USA mnoho republikánských kandidátů na prezidenta otevřeně pochybovalo o validitě klimatické vědy. Američané obecně v porovnání se zbytkem světa mají větší tendence propadat konspiračním teoriím a také více věří, že globální oteplování je pouhý hoax.