k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Focus stacking

— k47

Focus stacking je technika pro zvýšení hloubky ostrosti, často používaná v makrofotografii nebo mikroskopii, kde není zaostřené skoro nic. Stačí aby subjekt zůstal nehybný, zatímco pořídíme několik fotek zastřených do různých vzdáleností. Pak spustíme magický program, který spojí sérii snímků do jednoho s tím, že z každého vybere jen ty nejostřejší části. A překvapivě to funguje.

Tahle další hebká můra mi v noci přistála na zeď vedle monitoru do takové polohy, že jsem na stůl mohl položit foťák a posouvat s ním dopředu a dozadu a pořídit pár snímků z různých vzdáleností. Pak jsem postupoval podle tohoto návodu a za použití free software nástrojů, záběry slepil do jednoho celku. Vím, nepůsobí to nijak dechberoucím dojmem, ale všimněte si, že ostré je chmýří na předních nohách můry stejně jako chmýří na zádech létavce. Jde jen o pár milimetrů, ale pro makro fotky je to jako kilometr. Bez podobných triků je skoro nemožné mít celou věc ostrou, ať už je ta věc cokoli.

Teď bych to měl zkusit na něčem, co by vypadalo lépe, více dramaticky…


Nejlepší na celé téhle věci? Že jsem se nemusel zvednout ze židle. Seděl jsem před počítačem, subjekt přiletěl sám a sám zabral ideální pozici. Jediné, co jsem musel udělat manuálně, bylo nechat otevřené okno.


+1: Opak, tedy vytvoření iluze velice mělké ostrosti, se dá použít Brenizerova metoda.

píše k47, ascii@k47.cz