k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Expertíza diletantů

17. 7. 2019 — k47

Jestli je jedna situace horší než peklo, pak to musí být ta, ve které vám nějaký náhodný diletant z ulice začne neuměle vysvětlovat něco, v čem máte hluboké znalosti nebo co jste roky studovali.

Nemusí jít o mansplaining, stačí jen dunning-krugerovo sebevědomí někoho, kdo si přečetl pár odstavců wikipedie a teď si myslí, že rozumí kontejnerové dopravě, toulavým planetám nebo solární energii na úrovni, aby se těmito znalostmi blýskl a předal je dál.

Něco na ten způsob se stalo nedávno, kdy se ██████████ vyskytla expertka na jadernou energii a já, poté jsem po shlédnutí Černobylu strávil několik (možná i desítek) hodin čtením o jaderné energii, přihodil několik moudrostí k dobru. Jo. V ten okamžik mi to nepřišlo jako trochu moc, ale v retrospektivě si nejsem tak jistý…

Musí to být strašné. Kdyby někdo začal mluvit nesmysly o mikro-architektuře procesorů, jako že barrel multithreading je to samé co out-of-order, zaměňovat vektorové procesory se SIMD instrukcemi, cache cohorence protokol s paměťovým modelem, bez znalosti klíčových strojů jako ILLIAC 2 nebo CDC 6600, a bez potuch o jméně Konrad Zuse, tak bych taky začal vidět rudě.

Na svojí obhajobu musím říct, že jsem byl pod vlivem látky ovlivňující sebevědomí, ████████████████████████████████████████.

píše k47, ascii@k47.cz