Virální EULA
Stallmanova GPL – General Public License – se někdy označuje jako „virální“ licence, protože natrvalo „nakazí“ software určitými svobodami – používat, zkoumat, měnit a distribuovat. Na rozdíl od permisivních licencí jako MIT, někdo, třeba nadnárodní korporace ve snaze snížit náklady na vývoj, nemůže vzít GPL program a uzavřít ho do vlastní proprietární ohrádky. Každou provedenou změnu musí uvolnit pod licencí GPL – viralita v akci.1
Napadlo mě, jestli by viralita nešla použít i jinak, v podmínkách použití webů – tedy té EULA, end-user license agreement – jako zbraň proti datovým hoarderům ze silicon valley.

Orientačně jsem se podíval na podmínky instragramu. V nich stojí, že s nimi
souhlasíte okamžikem, kdy použijete instragram2 . Stačí, když vaše zařízení
vyšle požadavek na www.instagram.com
a nehledě na to, jestli jste podmínky
četli, vstoupili jste do smluvního vztahu s jednou z největších firem světa.
Pravidla vysloveně zakazují robotování:
Nesmíte se pokoušet vytvářet účty nebo zobrazit či získat informace neschválenými způsoby. Jde například o vytváření účtů nebo získávání informací automatizovaným způsobem bez našeho výslovného povolení.
Takže pravidla platí vždy, pro všechny a insta má na některé vaše aktivity velice vyhrazené názory.
Tak proč to neotočit – nesměřovat EULu na lidi z masa, ale na robotická chapadla technologických gigantů. Není důvod, proč by pro ně neměla platit. Stálo by v ní něco ve smyslu, že všechna díla odvozená z dat daného webu nebo aplikace musí být zveřejněna jako volná díla nezatížená autorským nebo vlastnickým právem. Mířilo by to na jedinou věc – modely strojového učení. Pokud by například google scrapoval web s virální EULou, to by nakazilo jeho trénovací data a přes ně i výsledný model, který by pak musel být osvobozen pro benefit široké veřejnosti.
Nepochybuji, že by to neprošlo. Už jen dokázat, že na konkrétních datech byl model trénován. A i kdyby to někdo prokázal, behemóti z křemíkového ghetta by lusknutím prstů přivolali armády žoldáckých právníků s instrukcemi nezastavit se dokud nedojde ke kompletní anihilaci protivníka.
Ale aspoň v principu, proč ne? GPL a copy-left je v jádru hack, který využívá mechanismu copyrightu, aby zajistil jeho pravý opak – namísto omezování dostupnosti a práv konzumentů, garance svobody. Použít EULA dohody proti těm, kteří tímto kusem digitálního papíru zastřešují svoje drancování, by v sobě mělo určitou dávku poetické spravedlnosti.
- To je hlavní rozdíl mezi free software a open source – FS je založen na myšlence emancipace prostřednictvím softwaru, že program bude pracovat pro své uživatele; OS je jen způsob, jak zařídit, aby výsledek gratis práce mnoha dobrovolníků byl snadno zužitkovatelný korporacemi. Před lety Evgeny Morozov napsal esej o primární hnací síle 'pragmatismu' open source Tim O’Reillym
- Musel jsem si to ověřit na anglické verzi podmínek, protože ta česká obsahovala nejednoznačnou formulaci: „Vytvořením účtu na Instagramu nebo jeho použitím vyjadřujete souhlas s těmito smluvními podmínkami.“ Použitím čeho? Účtu nebo instragramu?