k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Družstvo jménem tumblr

— k47

Yahoo v roce 2013 koupilo tumblr za 1.1 miliardy dolarů. Automattic ho letos odkoupil od verizonu, který se mezitím stal vlastníkem celého yahoo a všech jeho divizí, za 3 miliony dolarů. Disruptivní jednorožec silicon valley, který v jednu chvíli hrál první ligu mezi soc-nety, se tak stal přílepkem nudné blogofirmy. Tak nudné, že vydělávala, což se na vrchních šprušlích hi-tech firem moc nedělá – uber, wework, lyft vytrvale prodělávají ve snaze se projíst k monopolu.

Tři megadolary není zas tak moc a proto se nabízí jednoduchá otázka: Proč by tumblr nemohla vykoupit komunita? Kdyby se našlo pár stovek tisíc bloggerů, kterým je jejich kus internetu drahý (kteří podle kusých zpráv skutečně existují), mohli by se složit a zorganizovat dobrovolné převzetí korporátní služby do společných rukou.

Samozřejmě 3M$ nebude finální cenovka. Nejspíš v sobě zahrnovala velikou slevu, aby se vlastnící zbavili břímě, které už roky strádalo. Do toho je taky potřeba započítat personál držící firmu v chodu + provoz fyzické infrastruktury. V roce 2012 prý celá operace stála 25M$. Od té doby se ale mnoho změnilo, tumblr nezažívá dramatický růst, ale naopak skomírá a hardware je rychlejší a levnější.

Tohle je problém, ale jde jen o problém čísel, musí se najít dost členů družstva tumblr, aby pokryli cenovku + náklady. Výsledek by pak byl docela jiná bestie, provozovaná ne jako firma pro profit, ale demokraticky spravovaná komunita, jejíž činnost slouží jen a pouze prospěchu komunity, nikoli zájmům vlastníků/akcionářů/rakovinného růstu.

Kdyby se tak skutečně stalo, nepochybuji, že by se celý bláznivý počin rozpadl. Jak by jenom fungovala demokratická správa organizace? Představte si, že by se mělo dohodnout pár stovek tisíc lidí na internetu. Některé flamewary, které začaly v polovině osmdesátých let, stále zuří a to šlo jen o stupidní podružnosti o preferovaných textových editorem. Teď si představte, že se lidé bez tváře mají dohodnout na něčem, co bude mít přímé následky na směřování něčeho, na čem jim záleží. Výsledkem nebudou jen uhlíky flamewarů, bude to přímo občanská válka a štěpení komunity. Ten zmatek by byl velkolepý, ale krásný. I když by počin skončil jako titanic ve sklenici plné ledu, pořád by šlo o fascinující experiment, který by mohl vyšlapat cestičku, jak to udělat příště.

Mohl by, kdyby nastal.

píše k47, ascii@k47.cz