k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Dřepy

— k47

Mám tu další experiment/měření fyzických atributů. Jednou v noci těsně před usnutím mě napadlo, že stejná metoda, jakou jsem použil pro hrubý odhad výkonu na kole (380 wattů, kdyby se někdo ptal) můžou použít pro odhad výkonu v dřepování.

Při téhle kalisthenické aktivitě zvedáme vlastní tělesnou hmotnost proti gravitaci. Pokud tedy známe vzdálenost o kolik pohneme zadkem, proporci zvedané váhy (dle internetu 89% procent těla, když počítám, že se nezvedá chodidla, lýtka a polovina stehen), váhu samotnou a počet dřepů za jednotku času, můžeme tyto veličiny nastrkat do rovnice a zjistit jaký podáváme mechanický výkon.

P = Fv = mgl/t

Česky: hmotnost krát gravitace krát součet všech zdvihů pozadí vyděleno časem. Samozřejmě, že jde o přibližné číslo, protože žádná měřená veličina není zcela přesná, ale moje metoda je uvést na scénu tolik různých chyb, že se s trochou štěstí vzájemně vynulují.

Mě vyšel minutový výkon blízko tomu v sedle kola. Pravda, o něco menší, ale to se dalo očekávat, vzhledem k tomu, že poslední dva týdny jen nehybně ležím na zádech a jediná fyzická aktivita nastává, když do sebe (pořád v leže) liju jedno █████ za druhým.

Celé tohle měření má zajímavou souvislost s tím, když jsem se pokoušel zjistit, kolik fyzické práce musím provést, abych spálil kalorie v jedné plechovce piva. Dle tabulky MET vycházelo, že je třeba 15 minut intenzivně dřepovat na spálení 170 kalorií. Kalorie neměří jen výživnost potravy, jde o zastaralou jednotku energie, zcela převoditelnou na moderní Joule.

Z dnešního měření vychází, že kdybych dřepoval 15 minut, vykonal bych asi 64 kalorií mechanické práce a dle předchozích zjištění bych tím spálil 170 kalorií. Pokud by to byla pravda, vyšlo by, že metabolismus má efektivitu asi 40%. Rychlý průzkum na internetu ale ukazuje, že tělo má v přeměně sádla na mechanickou práci svalů účinnost poloviční – 18-26%. Takže z toho plyne 1) jsem spálil víc kalorií, než jsem si myslel a 2) když spočítáte kolik mechanické energie jste vynaložili, můžete tohle číslo vynásobit čtyřmi nebo pěti a máte představu, kolik tím spálíte tuku.

Do toho se plete ale nepříjemná skutečnost, že tabulkový člověk potřebuje 80-100 wattů jen k tomu, aby přežil (v přepočtu to odpovídá 1600-2000 kaloriím). Je to komplikované, měl bych víc studovat a méně psát o tématech, kterým rozumím jen okrajově.

píše k47, ascii@k47.cz