k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Digitální rakovina

— k47

Google prorůstá do vlády USA. Ne v roli pouhého kontraktora, ale rovného partnera největší velmoci na planetě. Určité zakázky mu připadly přímo bez výběrového řízení právě proto, že už zakořenil do struktury státního aparátu a je seznámený s utajovanými projekty. To & mnoho dalšího se můžete dočíst v článku Google’s Earth: how the tech giant is helping the state spy on us. Jestli tohle není další známka, že žijeme v cyberpunku, pak nevím co jiného jí je.

V tomto kontextu dává smysl poznámka komentátora na twitteru o technologických firmách: at this point the only objective is to grow big enough that your company is irreplaceable. Vyrůst do tak masivních rozměrů, že se eliminací veškerých alternativ stanou nejen nenahraditelnými, ale také nedílnou součástí společenského diskurzu, kdy se neustále staví do cesty úvah o jiné realitě, ve které hlavní roli nehrají monstrózní korporátní behemóti.

Když se už bavíme o hnilobných nádorech Silicon Valley, nemůžeme pomlčet o amazonu. Ukazuje se, že jeho chapadlům není možné se vyhnout. I když nepoužíváte (například z principu) jeho služby přímo, pak se stěží vyprostíte z chapadel jeho cloudového impéria. O to se pokusila redaktorka giznoda a žalostně selhala. (Článek je také důkazem, jak diametrálně odlišné životy žijí jiní lidé.) To je problém síťového efektu—nikdy se nevzdáváme jen jediné služby, ale všeho, s čím je spojená. Čím je rozsáhlejší, tím více nemožné je se rozhodnout pro neúčast. Možnostmi není kooperovat s amazonem nebo ne, ale kooperovat nebo se vrátit do doby kamenné.

Jinak víte, jak se pozná metastázující monopol? Provozuje vlastní letku nákladních letadel. Třeba jako amazon—firma, která ve spojených státech kontroluje 50% podíl veškerého prodeje na internetu + má v záloze masivní a neustále rostoucí cloudovou hydru.

píše k47, ascii@k47.cz