Civilizace z nuly
Narazil jsem na další článek o budování civilizace z nuly: Civilization from scratch. Pro myšlenkový experiment si stanovuje přísnější požadavky, než ty moje, které cestovateli v čase dovolí disponovat znalostmi kompletní anglické wikipedie. Jejich chrononaut je běžný člověk s běžně mlhavými znalostmi o mnoha různých tématech a detailními jen o několika oborech, které se v minulosti dají stěží uplatnit. Všichni víme, jak zhruba funguje parní stroj, ale neznáme proces jeho činnosti natolik detailně, abychom ho dokázali postavit. Zase se ukazuje, že neexistují zkratky a současný člověk by minulost nejen nedokázal nijak zásadně technologicky akcelerovat, ale měl by problém jen přežít.
Podle toho, co jsem vypozoroval z Connections, jedinec vystřelený tisíc let proti proudu času by možná mohl pomoci v několika oblastech:
- Využití energie vodního kola pro pohon mlýnů, hamrů, pil a pump. Všechno potřebné už ±existuje, je potřeba jen dopilovat konstrukci vodních a ozubených kol a postavit je co největší a co nejefektivnější. Římané to měli na háku, ale po pádu jejich říše zůstala tato síla málo využívaná.
- Tkalcovství. Vypadá to, že tkalcovský stav staletí čekal na sérii změn mnohokrát zvyšující jeho efektivitu, které se nedostavovaly.
- Hygiena. To je skoro jisté, ve středověku nevěděli nic o mikrobech a původu nemocí a tak prostá poučka „Myjte si ruce,“ by pomohla. Problém je jenom v tom, že výroba mýdla kolem roku 1000 léta páně nebyla přehnaně běžná.
- Organizace zemědělství a přechod z dvojpolního systému na novější systémy.
Problém je v tom, že jde o projekty na dlouhou dobu, u některých z nich může trvat roky, než začnou být vidět výsledky, pokud vůbec. Pokud tedy v roce 1000 začnete jako náhodný cizinec prohlašovat, že X bude mít za následek zlepšení Y o Z procent, lidé budou pochopitelně skeptičtí. A když se vám nepovede doručit sliby na první dobrou, můžete ztratit drahocennou důvěru a místo vynalézání strávit zbytek života kydáním hnoje.