k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Civilizace z nuly

— k47

Narazil jsem na další článek o budování civilizace z nuly: Civilization from scratch. Pro myšlenkový experiment si stanovuje přísnější požadavky, než ty moje, které cestovateli v čase dovolí disponovat znalostmi kompletní anglické wikipedie. Jejich chrononaut je běžný člověk s běžně mlhavými znalostmi o mnoha různých tématech a detailními jen o několika oborech, které se v minulosti dají stěží uplatnit. Všichni víme, jak zhruba funguje parní stroj, ale neznáme proces jeho činnosti natolik detailně, abychom ho dokázali postavit. Zase se ukazuje, že neexistují zkratky a současný člověk by minulost nejen nedokázal nijak zásadně technologicky akcelerovat, ale měl by problém jen přežít.

Podle toho, co jsem vypozoroval z Connections, jedinec vystřelený tisíc let proti proudu času by možná mohl pomoci v několika oblastech:

Problém je v tom, že jde o projekty na dlouhou dobu, u některých z nich může trvat roky, než začnou být vidět výsledky, pokud vůbec. Pokud tedy v roce 1000 začnete jako náhodný cizinec prohlašovat, že X bude mít za následek zlepšení Y o Z procent, lidé budou pochopitelně skeptičtí. A když se vám nepovede doručit sliby na první dobrou, můžete ztratit drahocennou důvěru a místo vynalézání strávit zbytek života kydáním hnoje.

píše k47, ascii@k47.cz