k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Blesk jako nový

19. 10. 2019 — k47

Největší radost mám z maličkostí. Nejsem fyzicky schopný cítit pozitivní vibrace z velkých událostí, ty jsou příliš obsáhlé & pocit štěstí operuje v mnohem menším měřítku. Když se výsledek dostaví po víc jak jednom dni, není to ono a mě, jak psal Burroughs, začnou docházet žíly. Nejde jen o nonsens z mojí hlavy, v hantýrce psychologů se podobnému mechanismu říká hédonická adaptace. Ale to odbočuji, o tom nechci psát…

Byl jsem příjemně nadšený, když jsem spravil blesk, jenž dostal smrtící ránu na poslední Pride. Víc nadšený než by odpovídalo situaci. Vyšroubovat pár torx šroubů, nerozlomit plastové součástky, není na tom nic složitého, stačí jen nic neztratit. Přesně v okamžiku, kdy se mi tohle prohnalo hlavou, z plastové nohy blesku vyletěla malinká pružinka, vzduchem opsala ladnou parabolu a spadla někam na druhou stranu Cely. Jo, tohle může být problém. Bez ztracené pružinky na horkou botu nedoléhají některé kontakty a foťák vám ochotně poví, že to, co jste na něj připojili, neumí použít. Na kolena, baterku do ruky & hledat, spíš hmatem než ostatními smysly. Ale našel jsem ji. Vystřelila pak ještě jednou, ale to už mířila přímo do oka. Naštěstí.

Šlo v podstatě o 3d puzzle. Musíte najít, kde se skrývá šroub, který vám odhalí další krok rozkladu skládačky, v němž musíte najít další šroub a tak pořád dokola dokud se vám nepodaří odhalit zohýbané drátky kontaktů. Ty je třeba narovnat, aby doléhaly do svých protipólů na horké botě. Jednoduché, žeano? Stačí je jen neztratit. Teď už je asi jasné, co se stalo. Ano, přesně tak, drátek mi upadl. V jednu chvíli jsem ho svíral v kleštích, pak páska ve videokazetě světa přeskočila a najednou zmizel. Tak zase, vzít baterku, padnout na kolena, hledat, nic, vzít magnet, lovit naslepo. Skoro mi připadá, že jedinou překážkou k vlastní brilantnosti jsem já sám.

Nakonec jsem to ale složil, blesk zas funguje včetně TTL a z toho mám teď malý dopaminový fix.

Zajímavé taky je, jak výrobce metz navrhuje své blesky. Vypadá to, že model je pro všechny značky téměř identický, liší se pouze patice s příslušnými kontakty a pak tištěný spoj, překládající signály přicházející z foťáku do interní lingua franca. Dává to smysl – 99% zařízení navrhnou jen jednou a pak přidají nutné minimum pro sony, pro canon a pro nikon.

Jestli mi to vyjde, příště vám povím, jak upravit starý blesk za pár korun, tak aby vám nezabil vaši krásnou nablýskanou zrcadlovku.

píše k47, ascii@k47.cz