k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Všechno je biodegradabilní, když si počkáte (pár milionů let)

14. 1. 2019 — k47

Asi takhle: Potřeboval jsem nový odmašťovač řetězů, klíčovou pomůcku pro údržbu trakce nejefektivnějšího dopravního prostředku, které lidstvo kdy poznalo. V Pze na cestě Ven jsem zašel do nejmenovaného cykloshopu, kde, po vyjádření tužeb, mi prodavačka nabídla lahev Jacky Chaina, (údajně) excelentního odmašťovače a shodou náhod jedinou značku produktu, kterou měli na skladě. Cenovka byla poněkud nadnesená, objem zas poddimenzovaný & moc se mi do toho nechtělo. Ale co—nouze je nouze. Zeptal jsem se, jestli jde o biodegradabilní sloučeninu, jak se sluší ve slušné společnosti. Prý byla. Tak jsem to vzal. Až v Cele jsem si přečetl zadek plastové nádoby a tam se chechtalo několik GHS H-vět:

Hmm. Tak přesně tohle jsem nechtěl. Šlo o přesný opak, ten nejpřesnější v dějinách přesných opaků.

Nejsem žádný Zelený vegetarián, který se o víkendech připoutává ke stromům a protestuje za zachování kolonií vzácných lišejníků, ale přesto jsem fanda životního prostředí—hlavně z důvodu, že v tomto prostředí žiji a kromě něho není moc jiných prostředí, kde bych mohl existovat. Musk halucinujeMarsu, ale ten nevypadá zas tak super—nízká gravitace, žádný kyslík a všude jemný prach, který by se dostal do řetězu a ložisek jako nic. Jestli dovolíte, počkám si na nějakou lepší planetu. Proxima Centauri je blízko, někde určitě chytím stopa.

Nicméně, normálně se používají odmašťovače, které jsou netoxické, neškodí přírodě, rozloží se beze stop a bez následků a přesto jsou efektivní, ne tyhle jedy. Měl jsem asi litrovou pixlu nějakého růžového odmašťovače, který vyčistil všechny komponenty perfektně a nehrozilo, že při požití zabije mě nebo jiné živé organismy a dokonce byl levnější.

Ale jako vážně, nepoužívejte tyhle toxické sračky, když existují méně škodlivé alternativy. A já bych se měl naučit číst příbalové letáky věcí, které kupuji, dřív než je koupím.

píše k47, ascii@k47.cz