k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Baterie v nohách

— k47

V těchto dnech se snažím nabrat poslední kilometry v sedle kola, protože jak napadne sníh, z většiny cest v okolí Cely se stanou neprůjezdné pasti. Když jsem se lopotil proti ledovému vichru, hlavou se mi mihla jedna specifická otázka. Kolik energie je v baterii mobilu? Nejen, kolik obsahuje elektrické energie, ale hlavně kolik kalorií bych musel sníst, abych dokázal vlastními svaly vykonat dost mechanické práce, které by nějaké dynamo převedlo na elektřinu, která by nabila baterii telefonu.

V té chvíli jsem otázku uložil k ledu (doslova, teplota se vznášela jen vlas nad nulou), pokračoval v cestě a čekal, až se dostanu k internetu.

Má se to asi takhle:

Baterie nejmenovaného hi-end telefonu má kapacitu 3000mAh a dává napětí 3.8V. Pokud se nemýlím, to znamená, že uchovává 41kJ (9.7 kcal) elektrické energie. Když vezmu v potaz, že dynamo v náboji může mít efektivitu kolem 65% a efektivita svalů v převodu energie potravy na mechanickou práci je asi 20%, vychází, že je třeba 75 kcal biologické energie. To znamená, že musím sníst 12 gramů ořechů (ty mají obrovskou kalorickou hodnotu, 100g ořechů odpovídá 1.5 litru piva), abyste měli dost sil k úplnému nabití baterie a 12 gramů ořechů vypadá takhle:

Překvapilo mě, jak je to málo. To ukazuje, jak obrovské množství kalorií je v potravě a jak je těžké je spálit.


+1: Během dvou minut testovací jízdy, kdy jsem měřil maximální výkon nohou, jsem vykonal dost mechanické práce na nabití baterie v mobilu. Jen mi pak bylo na umření.

+2: Ilustrační fotka vznikla za úplné tmy a s patnáctivteřinovou závěrkou, kdy jediné světlo pocházelo z displeje notebooku. Nevypadá to úplně zle. Podobně pořízenou fotku jsem také přidal k tomuhle článku.

píše k47, ascii@k47.cz