k47.cz

mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Kunst-projekt

9. 12. 2019 — k47

V roce 2014 bylo na spofify nahráno album sestávající se z pěti minut kompletního ticha. Autoři, skupina Vulfpeck, na tomhle počinu vydělali 20000 dolarů, jimiž zafinancovali nadcházející turné. Pár týdnů nato je spotify pláclo přes prsty, že tohle se nedělá a album stáhlo.

Když jsem se na kole vracel z nákupu & mysl jako obvykle jela na volnoběh, prázdnotou mozkovny se rozezněla ozvěna tohohle: Očividně se platformy ohradí, když se na nich budu snažit bez práce něco uloupnout. Album ticha nebo album šumu je ze hry. Co kdyby ale šlo o součást UMĚLECKÉHO PROJEKTU? To by mohla být jiná pohádka.

O čem mluvím? Asi takhle: Výsledkem by byl pořád náhodný šum, jen způsob jeho generování by byl značně UMĚLECKÝ. Počítač čte realtime proud tweetů a jejich nálada určuje jak silně mechanické zařízení hází kostkami. OCR program pak přečte, co na kostkách padlo a tuto hodnotu vepíše do zvukového WAV souboru. Celé by se to streamovalo na internetu. Pochopitelně. Jde přece o UMĚLECKÝ POČIN hodný jednadvacátého století.

Nic z toho by nefungovalo. Sentiment by se ukazoval náhodně, žádný OCR program by nepracoval a do souboru by se zapisovala náhodné hladiny zvuku. Jediné, co by muselo aspoň trochu pracovat, je nějaké mechanické zařízení periodicky pohazující kostkami.

Šlo by o nesmysl a podvod, ale když to bude mít nějaké bullshit ARTISTICKÉ vysvětlení, jako že jde o hudební projekci globálního zeitgeistu, naší lásky a nenávisti v digitálním světě, odvážné ale přesto plaché algoritmické umění, jen mnohem více umělecký bullshit, někdo to bude brát vážně.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz