k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

800Mhz musí stačit každému

— k47

Pro všechny z vás, kteří máte, stejně jako váš věrný vypravěč, netopýří uši, mám dnes jeden pro-tip. Některé staré hry, jako například Master of Orion 2 provozovaný přes wine, mají nepříjemnou tendenci vytížit jedno jádro procesoru na 100%. Není k tomu žádný důvod, protože tyhle hry z minulého milénia by bez problémů běžely na kdejaké chytré ledničce nebo kávovaru.1 Když hrajete na laptopu v nejhlubší noci, kdy do Cely doléhá násilné ticho zvenčí2 a vytrvalé hučení větráku jako jediný podkres pro kosmické bitvy se rychle omrzí.

Naštěstí existuje jednoduchý trik: Snížit maximální frekvenci procesoru. V linuxu, jediném systému přímo zmíněném v bibli, to zařídí příkaz sudo cpupower frequency-set -u 800Mhz. Pak si můžete vychutnat ticho bez větráků. Více profi je připnout proces s běžící hrou na jedno jádro a pak snížit frekvenci jen jemu. To vám dá to nejlepší z obou světů – tichý systém a zároveň se nevleče, když si bokem trochu zabrouzdáte.

Poznat rychlost webových stránek na systému zpomaleném na ⅓ až ⅕ tempa z výroby je zajímavý vedlejší efekt celého počinu. I takto pomalý systému je dostatečně rychlý pro naprostou většinu běžných aktivit. Problém mají jen některé webové stránky jako např. youtube, což je shodou náhod jeden z mála webů, kde mívám povolený javascript. Skoro jako kdyby to něco vypovídalo o stavu webdesignu – html se vykresluje rychle i na taktech, které jsme v PC sektoru naposledy viděli na pentiu 3, které se přestalo vyrábět v roce 2004, ale jakmile se do hry dostane javascriptové nadmutí, je třeba ten nejnovější křemík, jen aby se vykreslilo pár odstavců textu a pár reklam na obrazovku.


  1. Tohle tvrzení nemám podložené, protože (překvapivě) internet nechtěl vyzradit jaké procesory tikají v chytrých lednicích. Laťka ale není nastavena příliš vysoko, MOO2 běží na 486ce taktované na 66 MHz. Pro srovnání: mobil prodávaný za 99$ nese na palubě čtyřjádrový ARM A53 s taktem 1.4 Ghz, takže tak.
  2. Pokud neštěká tahle svině.
píše k47, ascii@k47.cz