k47.cz

twitter RSS
««« »»»

Tři hodiny, které se ztratily

7. 9. 2019 — k47

Tohle je překvapení. Příjemné překvapení. Asi takhle: Baterie mého notebooku na začátku vydržela ±4 hodiny, ale po roce a půl intenzivního používání její kapacita klesla na čtvrtinu. Tak to tedy aspoň vypadalo. Nikdy jsem akumulátor nenechal vybít až do dna, ale poslušně se řídil instrukcí indikátoru nabití. Když ten spadl na 5-6%, víko notebooku zapadlo a zůstalo tak, dokud se na horizontu neobjevila první zásuvka.

Tak jsem to zkusil, vypojil stroj & čekal. Za méně než hodinu se baterie dostala na 6% a tam zůstala a laptop běžel a běžel a běžel, skoro jako kdyby ukazatel nebyl úplně přesný. Nemohl jsem u toho stát a čekat, proto jsem nechal opakovaně zapisovat aktuální čas do jednoho souboru. Po návratu poslední čas ukazoval, že stroj spokojeně běžel tři a tři čtvrtě hodiny.

Takže baterie neumírá a já tak ušetřil pár stovek za baterii novou o něco méně stovek za nahé 18650 články. Klasická výměnné baterie notebooku je většinou jen několik lithiových článků a ochranný čip v plastovém pouzdře. Když začnou umírat, stačí staré články vylámat a místo nich napájet nové, což může být levnější než si koupit zbrusu novou baterii.

Takže za mě dobré + poučení pro příště: Indikátory můžou a budou lhát.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz