k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

20 kilo dolů

(aktualizováno ) — k47

Představte si, že chcete shodit 20 kilo. Možná toužíte mít váhu průměrného vítěze Tour de France, 69 kg. Možná jste zjistili, že jediný kus oblečení, který vám padne, jsou staré vytahané tepláky. Na důvodech nezáleží, důležitý je jen váš hypotetický cíl mínus 20 kilo.

Jedno kilo tuku má asi 8800 velkých kalorií1 , takže 20 kilo odpovídá 176000 kaloriím a těch je třeba se zbavit. Podle mých zevrubných výpočtů stačí udělat půl milionu dřepů, abyste spálili takové množství biologické energie. Pokud chcete cíle dosáhnout do jednoho roku, pak musíte oddřepovat ±1450 každý den. (Jde o číslo zkalibrované pro mojí váhu a délku nohou, vaše se může lišit.)

Na druhou stranu stejného kalorického deficitu dosáhnete, když si denně nedáte 2.4 kozly jedenáctky nebo 3.7 krajíce chleba. Pokud se moje kalkulace nemýlí (moc bych na to nevsázel), tak buď musíte vynaložit heroické úsilí nebo jíst o něco menší porce a vynechat pár kitkatů. Nevím jak vám, ale mě jedna varianta mi připadá neskutečně proveditelnější než ta druhá. Mě se podařilo neplánovaně shodit 5 kilo, když jsem přestal ██████████ a ███████████████.

Fyzická aktivita je pořád pozitivní, spálí pár kalorií, posílí zdraví a vybuduje svaly, které spalují kalorie jen tím, že existují. Kilo sádla spotřebuje 4.5 kalorie denně, kilo svalů spálí 13 kalorií. Jde jen o malé benefity, ale nejsou nulové a pracují za vás pasivně.

Podle informací, které jsem v poslední době zachytil, neexistuje zkratka ke zhubnutí. Capsaicin nebo kofein mírně zvyšují metabolický výdej, ale jen když nenarušují spánek. Ten je důležitější, než všechno ostatní, protože spánková deprivace jde ruku v ruce s pocitem hladu.

Jinak než méně jíst, víc spát a víc se pochybovat (v tomto pořadí) to nejde.


  1. Dodatečné doplnění: Tuková tkáň není 100% čistý tuk, jde o buňky, které v sobě jen mají velké množství tuku. Autoritativní čísla říkají, že by to mohlo být jen 72% procent tuku. Takže si tímhle číslem vynásobte všechny kalkulace a všechno bude fajn.
píše k47, ascii@k47.cz