k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Jeden stupeň Celsia

— k47

Pamatuji si, jak jsem kdysi na jakési pro-ana sajtě četl radu se pro extrémní hubnutí koupat ve studené vodě. Na papíře by to mělo fungovat. Studená voda efektivně odvádí teplo (mnohem lépe než vzduch o stejné teplotě), tělo se snaží teplotu zvednout na 37°C & na to musí vynaložit práci, spotřebovat energii, což znamená jediné: Kalorie ven a krásné kostnaté tělo dovnitř.

Kdo mě kdy viděl, musí uznat, že tělesnou konstitucí mám k pro-ana kruhům velice daleko. Přesto mě dlouho zajímalo, jestli a jak moc teplota vzduchu ovlivňuje množství vydané energie. Moje ideální teplota okolí je dva, tři stupně pod ideálem všech ostatních a proto mi všude připadá, že se pomalu rozpouštím.

Čas na čísla: Jedna velká kalorie (kcal) je definovaná jako množství energie potřebné pro ohřátí kilogramu vody o jeden stupeň Celsia. Zhruba. Tohle ale není nijak užitečné, protože to nebere v potaz, jak rychle tělo teplo ztrácí.

Čas na wikipedii: termo-neutrální zóna je rozpětí teplot, ve kterém tabulkový člověk dokáže udržet tělesnou teplotu jen z pochodů bazálního metabolismu bez nutnosti vydat extra energii na regulaci teploty. Tělo tak jako tak produkuje ±100W tepla, proto neutrální zóna leží pod přirozenými 37°C. Začíná na 18°C pro obézní muže a 21°C pro neobézní. (Odkazovaný článek (děkujeme sci-hubu) uvádí, že měření byla provedena na lidech v šortkách a lehkém tričku, což přibližně odpovídá tomu, co normálně nosím v Cele). Když teplota okolí klesne pod tuto hranici, tělo musí spálit pár kalorií na zbytečnou práci, aby ji zvedlo.

Podle tohohle článku náš tabulkový tlusťoch potřebuje spálit asi 15W na ohřátí o 1°C, to odpovídá ±12 kcal/hod a ±300 kcal/den. Problém je v tom, že se tělo nechová jako chladnoucí cihla a na změnu okolního prostředí reaguje. Když teplota klesne, přestane hnát tolik teplé krve do kůže, aby nedošlo k jejímu ochlazení a teplo zůstalo pěkně uvnitř těla. Takže když stáhnete termostat, tělo zareaguje tak, aby nemuselo vydávat extra energii na ohřátí a zhatí vaše pro-ana plány. Navíc, když jste tlusťoch, musí teplota spadnout hodně nízko, aby si vaše masivní tělo všimlo a začalo se snažit.

Takže verdikt je nejspíš tenhle: Funguje to, ale bude to mít větší vliv na účet za topení, než číslo na váze.

píše k47, ascii@k47.cz