k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB


««« »»»

Nulová trakce

13. 1. 2019 — k47

Neděle, 15:00, 4 stupně nad nulou, poprchává, několik centimetrů sněhu, které napadaly v posledních dnech taje, čas vyjet na kolo. Proč ne?

Velice brzo se ale ukázalo, že jakýkoli plynulý pohyb vpřed je zcela nemožný. Po hladkém asfaltu hlavních tahů se dalo jezdit, ale jakmile jsem zabočil do bočních lesních cest a začal se bořit pěti centimetry mokrého udusaného sněhu, cesta byla zcela nemožná. Ujel jsem padesát metrů než se přední kolo divoce smýklo, bicykl nabral zcela náhodnou a neovladatelnou trajektorii a stroj mě vymrštil ze sedla. Zas jsem upustil duše v představě, že tak získám zpátky nějakou trakci, ale nic se nezměnilo. Pohyb vpřed představoval jen teoretickou představu. Ale neotočil jsem se na útěk, to ne, pokračoval jsem dál, každých padesát až sto metrů musel zastavit, protože řídítka si dělala, co chtěla, a duše klouzaly jako na másle. Ale nebyl jsem v tom sám. V tajícím sněhu zůstaly stopy jiných cyklistů, jejichž trajektorie byla podobně nepředvídatelná, chvíli jeli rovně, ale pak to s nimi znenadání hodilo, stopa bez varování odbočila do boku. A když ty cesty projeli tito bezejmenní hrdinové, dokážou je projet všichni dostatečně odhodlaní. Navíc záhy jsem se dostal do bodu zlomu, kdy úprk byl stejně dlouhý jako cesta vpřed a tak nebylo zbytí. Musel jsem se mokrou zemí prokousávat dál a kopce, které jsou za slunných dnů rychlé rampy, sjíždět krokem. Spadl jsem jen dvakrát, ale v obou případech v záchvatu atavistických zvířecích smyslů, se mi podařilo vyskočit z pedálů a dopadnout na nohy a chechtal jsem se jako blázen.

Když jsem jel rychleji, měl jsem pocit, že mám víc stability, ale kolize byly o to horší, naopak za pomalé jízdy se kolo smýkalo jako rozzlobený had. Tak jako tak to jízda byla zcela nemožná. Jediný dopravní prostředek, který by měl aspoň nějakou šanci, byl fatbike s měkkými 10cm širokými gumami a to jen možná.

Jak říkám, jezdilo se hrozně, dávám 9/10. Čím horší podmínky, tím to bývá větší zábava. Zkuste to taky, jen pak osušte kolo a vyčistěte a naolejujte řetěz, jinak vám zrezaví jako mě.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz