k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Stroje mluví, lidé mlčí

— k47

Nedávno google na nějaké své megakonferenci ukázal další pokrok v umělé inteligenci svého osobního asistenta. Demonstroval jak robot za vás někam zavolá a například vás objedná do kadeřnictví. Robotický hlas zní k nerozeznání od lidského, robot reaguje na protistranu a konverzuje.

Je zatím omezený jen na některé konkrétní úkoly, ale to se velice rychle změní a za pár let, nebude možné poznat, jestli vám volá člověk nebo robot (Určitě se také objeví aplikace, která za vás bude odpovídat na telefonáty/chaty přátel, na které nemáte čas, ale přesto chcete vypadat přátelsky. Logické vyústění je pak stav, kdy za obě strany mluví roboti a ti si vzájemně budují umělá přátelství a důvěru, ale konverzaci nečte žádný živý člověk).

Teď je tedy možné realizovat playr – fiktivní startup, který jsem vysnil jako neuvěřitelně stupidní nástroj, který mechanizuje lidskost – a teď o sedm měsíců později je to v podstatě jasná věc.

I když nic plně automatizovaného jako playr (naštěstí & zatím) nevzniklo, přesto existují firmy, které za vás budou dělat všechnu tu otravnou online komunikaci. Nemusíte ztrácet čas, jen vysolíte cash a oni vám budou sypat telefonní čísla potenciálních partnerů, které vylovili, a vy můžete vyrážet na setkání IRL. O ničem takovém jsem nevěděl, ale nepřekvapuje mě to. Divím se jen, že nevznikly mnohem disruptivnější startupy, které by za vás volaly rodičům, chodily navštěvovat nemocného dědu v nemocnici a celkově se postaraly o všechny ty otravné společenské obligace.

Po prezentaci googlu mě taky napadlo, že budoucnost v sobě může mít ironický zvrat – o vaší práci vás nepřipraví komplikovaný systém, který byl za velkého úsilí zdlouhavě vyvinutý specificky za účelem, aby nahradil dělníky v konkrétním oboru, ale jen nevýznamný update nějaké náhodné aplikace, která k ničemu takovému nikdy nebyla zamýšlena. Jeden den prostě aplikace, která je zdarma, nahradí vaše vzdělání, expertízu a zkušenosti.


+1: If given the ability to satisfy nearly any material desire, what is it that we actually would want?

+2: Nepotřebujeme univerzální příjem, ale něco radikálnějšího.

+3: Připadám mi, že eventualita náhlé smrti, je v této době víc než reálná. Jsem celý mimo, interní mechanismy rozhozené. Jednou to musí přijít, tak proč ne teď?

píše k47, ascii@k47.cz