k47.cz

mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Stěhování

24. 2. 2018 — k47

Stěhování není úplně nejhorší. Jde jen o přesun krámů z jednoho místa na druhé, přičemž polovinu z nich nikdo nechce, polovina zbytku je nepotřebná, ale držíme se jich jen ze sentimentálních důvodů, a polovinu zbytku, který má nějaký potenciální užitek, by bylo možné oželet a nepřineslo by to žádné větší komplikace. Nikdo by si ztráty nejspíš ani nevšiml.

Všechen můj pozemský majetek pojmou bez problémů dvě velké tašky, pokud nepočítám matraci a stoh knih. Ale ty nic neznamenají. Buď jsem je už přečetl a proto si je nemusím nechávat, nebo jsem je ještě nepřečetl a to znamená, že je nejspíš nepřečtu už nikdy.

Nechci teď bránit nějakou romantickou formu minimalismu nebo ideál oproštění se od všech pozemských statků. Člověk pořád potřebuje něco, aby mohl fungovat.

Nejlépe to ví komik Ross Noble, který během požáru australské buši přišel o všechno (zmiňuje to u konce odkazovaného RHLSTP podcastu). Zůstalo mu jen oblečení, které právě nosil. Pak si musel přiznat, že naprostá většina věcí jsou jen suvenýry prožitého života a kolekce krámů, která nikoho nezajímá. Když zemřeme, bude prodána, vyhozena nebo spálena jako zbytečné krámy.

Ale pořád potřebujeme aspoň něco—nůž, vidličku, pero, kartáček na zuby. A tyhle věci se snadno sbalí do jedné nebo maximálně dvou velkých tašek.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz