k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB


««« »»»

Za zpěvu sirén

14. 6. 2018 — k47

Teď poslouchám EP I Hear Sirens od stejnojmenné skupiny a musím říct, že za mě dobrý. Takhle neuvěřitelně optimistický a vzletný post-rock jsem potřeboval. Něco přímočarého a s pozitivní zprávou, ale co přesto není nudné a neutopí posluchače v sonických klišé. Chvílemi jde o post-rock v nejčistší formě, energický, dynamický, dravý, ale stále zcela beze slov, jindy se prodírá nadějnými kytarami, které fungují jako emocionální obdoba Shepardova tónu - zvukové iluze, která se tváří jako tón neustále rostoucí výšky. Nahoru, nahoru, nahoru, plný zvuk kytar, jasný rytmus a optimistické & lehké doteky kláves. Everything Was Black And White Except The City Lights je perfektním příkladem, připomíná mi některé kusy od God Is an Astronaut2 .

I Hear Sirens - ať už EP nebo skupina jako taková - není žádná novinka. EP bylo vydáno v roce 2007, v době, kdy jsem začal poslouchat post-rock, 11 let zpátky, kdy svět byl o něco jednodušší a optimističtější. Možná proto na mě celkové pozitivní hudební linky tak fungují, mají v sobě něco z těch zapomenutých let, kdy všechno fungovalo, kdy svět jel maximální rychlostí vpřed, hnaný především spalující touhou mládí, naivní a naivně optimistickou, která neměla vady a vady byly vnímány jen jako další výzvy. Ale to všechno je pryč, zůstala jen chátrající těla, zdevastované mysli a hudba jako důkaz, že to nebyl jen eskapistický sen a že jsem skrz ty roky skutečně žili, že ty roky - i když z nich nepřežilo nic - skutečně existovaly a naše srdce v nich bila divoce a s panickou hrůzou, že to všechno jednou může skončit. Teď je o deset let později a nikdo nemůže tvrdit, že svět je stejný jako tehdy. Jen blázen by to tvrdil, jen blázen v hřejivém obětí nějakého mocného opiátu, který zatlačí bolesti a rozklad neodvratně vkrádající se do našich těl a neuronových soustav.

IHS mezitím vydali další dvě alba: Beyond The Sea, Beneath The Sky a pak Between Consciousness And Sleep v roce 2013.

Od té doby uplynulo pět let.

Zdá se to jako věčnost.

Jen hudba zůstala jako vzpomínka na čas, který nikdy nebyl


  1. Track Slow Moving Trains z alba F♯ A♯ ∞ od Godspeed You! Black Emperor začíná zvuky klesajícího Shepardova tónu (děkuji wikipedii).
  2. Pokud mě archiv neklame, God Is an Astronaut jsem začal poslouchat před deseti lety.
vstoupit do diskuze    sdílet na facebooku, twitteru, google+

štítky: #obsah »» #kultura «« »» #hudba »» #hudba #post-rock

příbuzné články: Západní země, Russian Circles stahují kruhy 📷, 65daysofstatic - první a poslední 📷, Zavřete oči a poslouchejte, hraje Mono 📷, Post-rock a Ibuprofen 📷, Koncert Machinae Supremacy zbořil Prahu, počet obětí neznámý

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz