k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB


««« »»»

Co tihle reakcionáři vlastně chtějí?

4. 8. 2018 — k47

Když jsem četl, že Jakl - Klausův spolupracovník, který si našel novou partu a bude kandidovat do senátu za SPD - není příznivce volebního práva žen, hlavou se mi prohnalo, že teď, po bezmála stu letech, kdy můžou volit všichni občané, je trochu pozdě si stěžovat.

Když, podle něj, volební právo občanů nahradilo volební právo rodiny, tak to zapříčinilo "průšvih rodiny v dnešním slova smyslu". Zase: zpoždění sto let Jestliže touhle změnou vznikl nějaký problém, tak rozhodně nebude nový. Pokud někdo tvrdí opak, pak jde nejspíš jen o slova reakcionáře, který zoufale hledá argumenty.

Také prohlásil, že teď prožíváme společenský trend, "který začal zhruba na konci 19. století proletarizací, plebejizací, všeobecným volebním právem, také všeobecným volebním právem žen." To může cynický pozorovatel číst jako "co třeba zkusit fašismus (ale jen když já budu ten nahoře)" a navrhnout, že onen trend, o kterém mluví, může být liberální demokracie.

Rozum zůstává stát nad tím, jak může takhle masivně regresivní názor vůbec přežívat celé století po datu spotřeby. Ale když si za názorem někdo stojí, měl by ho sdělovat těm, kterých se týká: Vyrazit do ulic a říkat konkrétním ženám: "Já osobně chci, abyste vy osobně ztratila právo volit. Ale nebojte, budete moci volit po tom, co se vdáte, jako rodina. Váš hlas odevzdá manžel, na shledanou."

Když už jsem se tu zmínil o rodině, Prahou prošli zastánci tradičního modelu rodiny. Normálně pochodují v den průvodu Prague Pride, ale protože samotná Pride je mnohem zábavnější a všichni kašlou, změnili taktiku a zaútočili s předstihem. V tomto případě jde o téma novější, takže být kontrariánem nemá příchuť anachronismu, ale přesto mi hlava nebere, co vlastně chtějí.

Pokud se sňatky homosexuálů a alternativní rodiny stanou realitou, téměř nic se nezmění. Pořád bude naprostá většina společnosti poskládána z tradiční rodin - muž, žena, děti - jen na okraji přibude maličká kohorta nových.

Zcela zřejmě skutečným cílem tradičních rodinářů je exkluzivita, privilegium a pocit jejich ohrožení, Jde o neuvěřitelně malý "problém", který se téměř vůbec nedotkne těch, kteří se cítit nejvíce dotčení. Je to jen další "Já osobně nechci, aby jiní něco dělali a své osobní preference a předpojatosti budu maskovat argumenty, že to není přirozené, zdravé, morální a tradiční." Výsledkem změn nebude oslabení rodiny, jak se demonstrující obávají, ale její posílení - přibude pár jednotek ochotných vychovávat další generace i když je nemůžou svépomocí vyrobit. Jediná skutečná překážka je odpor tradičních s nimi mít něco do činění.


+1: Už jsem říkal, že je v plánu photo raid právě na Prague Pride? Ne, tak to teď říkám.

vstoupit do diskuze    sdílet na facebooku, twitteru, google+

příbuzné články: Proto-proto-fašisti

sem odkazují: Volba proti 📷, Svoboda některých slov, Volební právo žen & další wikipedické faktoidy, Prague Pride: Každý plán přežije jen do prvního kontaktu s realitou 📷

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz