k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Co tihle reakcionáři vlastně chtějí?

— k47

Když jsem četl, že Jakl – Klausův spolupracovník, který si našel novou partu a bude kandidovat do senátu za SPD – není příznivce volebního práva žen, hlavou se mi prohnalo, že teď, po bezmála stu letech, kdy můžou volit všichni občané, je trochu pozdě si stěžovat.

Když, podle něj, volební právo občanů nahradilo volební právo rodiny, tak to zapříčinilo „průšvih rodiny v dnešním slova smyslu“. Zase: zpoždění sto let Jestliže s touto změnou vznikl nějaký problém, rozhodně nebude nový. Pokud někdo tvrdí opak, pak jde nejspíš jen o slova reakcionáře, který zoufale hledá každý argument, kterého se může chytit.

Také prohlásil, že teď prožíváme společenský trend, „který začal zhruba na konci 19. století proletarizací, plebejizací, všeobecným volebním právem, také všeobecným volebním právem žen.“ To může cynický pozorovatel číst jako „co třeba zkusit fašismus (ale jen když já budu ten nahoře)“ a navrhnout, že onen trend, o kterém mluví, je liberální demokracie.

Rozum zůstává stát nad tím, jak může takhle masivně regresivní názor přežívat celé století po datu spotřeby. Ale když si za názorem někdo stojí, měl by ho sdělovat těm, kterých se týká: Vyrazit do ulic a říkat konkrétním ženám: „Já osobně chci, abyste vy osobně ztratila právo volit. Ale nebojte, budete moci volit po tom, co se vdáte, jako rodina. Váš hlas odevzdá manžel, na shledanou.“

Když už jsem se tu zmínil o rodině, Prahou prošli zastánci tradičního modelu rodiny. Normálně pochodují v den průvodu Prague Pride, ale protože samotná Pride je mnohem zábavnější a všichni na ně kašlou, změnili taktiku a zaútočili s předstihem. V tomto případě jde o téma novější, takže být kontrariánem nemá příchuť anachronismu, ale přesto mi hlava nebere, co vlastně chtějí.

Pokud se sňatky homosexuálů a alternativní rodiny stanou realitou, téměř nic se nezmění. Pořád bude naprostá většina společnosti poskládána z tradiční rodin – muž, žena, děti – jen na okraji přibude maličká kohorta nových.

Zcela zřejmě skutečným cílem tradičních rodinářů je exkluzivita, privilegium a pocit ohrožení, že tyto výsady ztratí. Jde o neuvěřitelně malý „problém“, který se téměř vůbec nedotkne těch, kteří se cítí nejvíce dotčení. Je to jen další „Já osobně nechci, aby jiní něco dělali a své osobní preference a předpojatosti budu maskovat slovy o tom, že to není přirozené, zdravé, morální a tradiční.“ Výsledkem změn nebude oslabení rodiny, jak se demonstrující obávají, ale její posílení – přibude pár jednotek ochotných vychovávat další generace i když je nemůžou svépomocí vyrobit. Jediná skutečná překážka je odpor tradičních s nimi mít něco do činění.


+1: Už jsem říkal, že je v plánu photo raid právě na Prague Pride? Ne, tak to teď říkám.

píše k47, ascii@k47.cz