Podivná Wikipedie
Přesně tohle jsem hledal. Přesně po tomhle jsem toužil!
Wikipedie je obrovský zdroj užitečných informací, ale obsahuje také řadu kuriozit, které člověku přinesou jen velice málo praktického užitku, ačkoli nakrmí jeho hlad po kuriozitách. Jde o zbytečná, ale přesto velice lákavá sousta informací. A právě nedávno jsem narazil na hlavní nerv těchto podivností: seznam neobvyklých článků wikipedie.
Je tam všechno: ISO standardy pro vaření čaje, Japonští vojáci, pro kterého druhá světová válka skončila až roku 1974, lidské nohy vyplavené na břehy kanadských jezer, eseje o verbálních sračkách (něco pro Andyho Zaltzmana), slavné koberce mezinárodních letišť, mnohaleté války mezi šimpanzi, žraloci zaseknutí do anglických střech, turističtí průvodci, kteří zemřeli v Uralu z nevyjasněných důvodů1 , války prodloužené diplomatickými komplikacemi (jako třeba třistaletá válka mezi malým ostrůvkem Velké Británie s Nizozemskem, stoletý konflikt mezi Černou Horou a Japonským Impériem, válka mezi Římem a Kartágem, která skončila až roku 1985 nebo druhá světová válka, která technicky vzato skončila až po sjednocení Německa v roce 1990), eko-pornografické organizace, zcela neidentifikovaní lidé, kteří zemřeli za záhadných okolností, lidé, kteří si vydělávají na živobytí předstíráním, že jsou keř, muzea špatného umění, fiktivní léky, kozy ze slámy, které každý rok někdo zapálí, akvária ze starých Maců, hydraulické počítače, mrakodrapy, skrz které vede dálnice, fiktivní pohoří, kusy země, které nikdo nechce, záhadné artefakty, konspirace o neexistujících 300 letech historie, dlaždice s kryptickými zprávami, obrovské deníky, skauti, kteří doma stavěli jaderné reaktory, Stevové, kteří podporují evoluci, transplantace hlav, podivné jednotky vzdálenosti, lidé sedmkrát zasažení bleskem nebo molekuly vypadající jako postava člověka.
Jde přesně o ten kalibr faktů (a často faktů o domněnkách nebo o fikci), které jako kdyby vypadly z podcastu No Such Thing as a Fish. Poslední dvě noci jsem strávil pročítáním odkazovaných hesel. Chtěl jsem je číst, abych mohl usnout, ale místo toho jsem byl vzhůru až do rána, stále naladěný na neklidnou frekvenci podivného, neschopný zamhouřit oči.
- (Dodatek, únor 2021) Možné vysvětlení