k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Pájení

— k47

Pájení je radost, pájení je hra. Dostala se mi do rukou páječka & bylo na čase vyrovnat účty s rozbitou elektronikou. Předně jsem opravil █████████████████████████ pro ███████████████, to bylo zcela nutné. Pak jsem se pustil do dvou rozbitých sluchátek Koss Porta Pro. Vím, že když je koupím nová, je na ně doživotní záruka, a i když jsou z druhé ruky, Koss je za určitý skromný obnos vymění. Vždy jsem byl příliš líný něco řešit a místo reklamace a obálek s penězi jsem za pár stovek koupil další pár z bazaru. Takhle jsem pořídil už třetí Kossy, tentokrát v národní trikolóře – červená, modrá, bílá. V prvním páru se přetrhly žilky drátů v místě, kde se proudy z levého a pravého ucha setkávají. U druhého páru se mi povedlo židlí přejet kabel a když jsem pak vstával, vytrhl jsem ho z jednoho ucha. V obou případech šlo o závadu na drátech, nosná konstrukce nikdy neselhala a reproduktory pořád zvučily. A přesně tyhle poruchy dokáže vyřešit třicet vteřin s páječkou – třicet vteřin včetně čtení špatně přeloženého manuálu.

#artefakty

Jako obvykle nevím, co dělám. Někde chybí vodivá spojení a je třeba je vytvořit. Za každou cenu. Můj styl je všechno utopit v cínu, dokud je jasné, že hroudou lesklého kovu musí vést aspoň jedna pěšinka pro elektrony.

Potom, když jsem všechno dokončil a poslední proužek výparů vylétl naplno otevřeným oknem, jsem se podíval na špulku drátu pájky – obsah: 60% cín, 40% olovo. Ano, to lahodné toxické olovo. Asi bych měl rovnou napsat závěť. Je jasné, že teď po expozici každým dnem musím zešílet jako římský císař hodný svého titulu.

Když už tu mluvím o Kossech – těch klasických modelech, které se poprvé objevily v roce 1984 – vždy mě drásalo jejich barevné provedení. Černé tělo s modrými pokličkami působí poněkud studeně. Naproti tomu trikolórní model s bílým tělem a červenými pokličkami zase vypadá příliš cirkusovitě. Ale teď, když jsem opravil dva páry, mohl jsem je prohodit do konečně rozumné barevné kombinace: agresivní černá+červená a lehoučká bílá+modrá. Ale to zabíhám do estetických malicherností, které (po právu) nikoho nezajímají.

Nicméně: Pájení je super. Zkuste to taky, připájejte 220 voltů k zátylku vaší kočky, třeba se něco stane. To nemůžete vědět, dokud to nezkusíte.


+1: Taky jsem chtěl pájkou vytvořit poněkud trvalejší verzi tohoto, ale nedaří se mi to udělat dostatečně placaté, aby se na sáňky dal nasadit blesk.

píše k47, ascii@k47.cz