k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Nikotin

29. 1. 2018 — k47

Však to znáte: Skočíte na wikipedii, abyste něco rychle zjistili, pak kliknete na jeden odkaz a o tři hodiny později si čtete o postavení žen v nacistickém Německu. Nemá to vůbec nic společného s tím, co vás zajímalo na začátku, ale přesto nemůžete odtrhnout oči. Wikipedie je jako hrací automat – za dalším odkazem se může skrývat obzvláště šťavnaté sousto informace & tak musíte klikat dál.

Přesně takhle jsem si přečetl příliš mnoho informací o nikotinu, kouření a tabákovém průmyslu. Nevím čím to začalo, ale vím jak to skončilo: mnoha nepotřebnými – i když okrajově zajímavými – fakty.

Tak například spojení mezi kouřením a rakovinou plic bylo známé minimálně už roku 1929, kdy Fritz Lickint z Německa zveřejnil formální statický důkaz. (Podle současných Britských statistik je pravděpodobnost, že těžký kuřák (5+ cigaret denně) zemře na rakovinu plic 24.4% pro muže a 18.5% pro ženy.) Nacistické Německo pak byl první stát, který proti kouření vedl rozsáhlou a účinnou kampaň. Také tam probíhal největší výzkum účinků kouření.

Hitler, sám bývalý kuřák, chtěl tento zlozvyk vyhladit. Nebyl ale první vrcholný představitel státu, Jakub I. Stuart, král Skotska a Anglie, byl otevřeně proti kouření o 330 let dřív. Stejně jako Murad IV, sultán Ottomanské říše, který prohlašoval, že jde o hrozbu veřejných mravů a zdraví.

Sir Francis Bacon v sedmnáctém století rozpoznal návykovost tabáku. To je docela pozdě, protože nikotin by měl být přibližně stejně návykový jako heroin nebo kokain.

Nikotinové žvýkačky se začaly objevovat od osmdesátých let a moderní e-cigareta byla vyvinutá v roce 2003 v Číně, i když nápad na podobné zařízení byl patentován o 40 let dřív. Existuje něco kolem 500 značek e-cigaret, což znamená, že jde ještě o mladý segment trhu, který se nestačil hegemonizovat. V rajónu klasických tabákových výrobků má naprostou většinu pouhých šest konglomerátů.

A poslední nejzajímavější informace: I když je nikotin velice návykový, sám představuje jen minimální risk. Může být rizikový pro ty, kteří mají problémy se srdcem, může přispět k orální rakovině, ale většina spojení s nežádoucími účinky není příliš průkazná + LD50 je příjemně vysoká. Tak kdy někdo začne nabízet čirý nikotin ve formě, která jde přímo do krevního řečiště? Vejpování je překvapivě neefektivní jako forma transportu nikotinu. Kde je ten mýtický startup, který provede totální disrupci nikotinového byznysu?


+1: Při čtení člověk taky narazí na klenoty jako je tato studie ekonomického dopadu kouření v ČR. Závěr? Kouření je dobré, protože kuřáci umřou dřív & to státu ušetří peníze. Správný vlastenec kouří a zemře mladý.

píše k47, ascii@k47.cz