k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Lithium

— k47

Lithium je jeden z nejklasičtějších psychiatrických léků. V psychiatrické praxi se používá pro léčení bipolární poruchy a deprese, poprvé byl tak použit v roce 1948. Není úplně jasné, jak Lithium ve skutečnosti funguje, ale funguje efektivně. Používá se když nezabírá nic jiného v případě deprese, schizofrenie nebo poruch impulzivity. V těchto případech redukuje riziko sebevraždy.

Jednou, pod hroutící se klenbou betonu, se █████████████████████████████████████████████ svěřila, že brala Lithium. Těch několik slov stačilo, aby si člověk vytvořil obrázek o jejím maniodepresivním charakteru a kolísavém životě. A kdyby to bylo málo, všechno ostatní podávalo jasné svědectví.

Stěžovala si, že během léčení přibrala na váze (to je celkem normální, mnoho léků má jako vedlejší účinky jak nárůst hmotnosti, tak i její pokles, stačí si vybrat). Tu už dávno ztratila, ale aluze života žitého tou největší intenzitou, zůstala.

Ten okamžik mi dodal finální impulz k dopsání povídky, o které jsem se tu už několikrát zmínil & nastřelil jsem dokonce i jak by mohl vypadat začátek textu. A co víc – chtěl bych napsat dvě verze. Jednu bleskovou pod tisíc slov zaměřenou na Lithium, která by se dala někde číst naživo a pak druhou větší, která by plně věnovala nihilismu & citové vyprázdněnosti hlavních protagonistů, perverzní mechanizované logice sociálních sítí, to všechno na pozadí večírku, zkonstruovaném jako divadlo po pobavení loutkovodičů, kteří celou extravaganzu platí.

Tohle píšu ze stejného důvodu, z jakého sebevražední atentátníci nahrávají video, ve kterém se zavazují k aktu teroristického sebeobětování – když existuje veřejný záznam, je menší šance, že nakonec couvnou.

Teď když jsem to slíbil veřejně, musím psát.

píše k47, ascii@k47.cz