k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Írán, jaderné válka, Threads, nukleární zima, konec světa a tak podobně

— k47

John Bolton, Trumpův National Security Advisor, není velký přítel Iránu. Nebo konceptu míru jako takového. Podporuje myšlenku vojenské intervence a změny režimu v Syrii, Lybii, Íránu a je pro zrušení dohody s Íránem o omezení výroby jaderných zbraní (kterou Trump ve své nekonečné moudrosti chce zrušit.)

Pokud dojde k zásahu v perském státu, realita začne sledovat scénář Threads (Vlákna)—jednoho z nejdepresivnějších filmů o jaderné válce.

Threads začíná převratem v Íránu vyvolaným ze strany USA. Ten donutí sověty okupovat severní část země, aby zabránili návratu režimu bývalého šáha.

CIA v roce 1953 vyvolala převrat, došlo ke svrhnutí demokraticky zvoleného premiéra Mohammada Mosaddeghe, na jehož místo dosedl právě pro-americké šáh, ale ten byl svržen během revoluce v roce 1979, kdy se z Íránu stala teokratická islámská republika.

Ve fiktivní realitě filmu zmizí beze stop jedna americká ponorka ve vodách perského zálivu. Pak se srazí Americký křižník se Sovětským. USA nasadí své vojáky do Íránu, aby zabránili sovětům získat ropná pole. Sověti odpovědí přesunutím jaderných zbraní do obsazené části země. USA vydají ultimátum o společném stažení, sověti ho ignorují, USA napadne jejich základnu bombardéry B-52, na které sověti zaútočí protivzdušnou jadernou střelou, USA odpoví útokem taktické jaderné zbraně. To spustí totální jadernou válku, jejímiž příšernými dopady na nevinné obyvatele anglického Sheffieldu se zabývá Threads.

Zatím to vypadá, že se blížíme prvnímu bodu scénáře. Bolton volal po výměně Íránského režimu do konce roku. Máme tedy stále čas postavit kryty a nakoupit zásoby jídla, které by překlenuly roky jaderné zimy.

Bylo by ironicky potěšující, kdyby Trump svojí donebevolající ignorancí způsobil konec světa a jak říkal Gyles Brandreth: „If as a result of his presidency the world does indeed end, won't it be marvelous if it happened in our time?“

Pravděpodobně se nestane nic jako ve scénáři. Pokud dojde ke zrušení íránské dohody, perský stát může pokračovat ve vývoji jaderných zbraní, dojde k prohloubení nepřátelství s USA a celkovému zhoršení situace v regionu.

(Původně jsem chtěl napasovat scénář Threads na útoky řízenými střelami proti Syrským cílům. Není to v Íránu, ale také by tam mohlo dojít ke změně režimu a navíc je do situace zapojeno Rusko jako spojenec Assada.


Původně jsem chtěl napsat jenom „ha ha, skutečnost vypadá jako začátek Threads. Ale co, jaderná zima může zastavit globální oteplování.“ Pak jsem si však vzpomněl, že Threads jsou nejen depresivní celou dobu, ale mnohem víc ke konci filmu, kdy se věnují mizérii roků po tom, co spadly bomby, země je zužována jadernou zimou, lidé umírají hlady, na nemoc z ozáření a rakoviny způsobené poklesem množství ozónu, a společnost se kymácí na hraně barbarity (nejsem velký fanoušek, preferuji okamžitou anihilaci).

Nejen že populace poklesne na středověkou úroveň, ale rodí se jen minimum dětí a ty narozené jsou nevzdělané kvůli rozpadu školství a rodinného života. Neznají, jaký byl svět před kataklyzmatem. To je nejděsivější poselství Threads – máme jen jednu generaci na obnovu civilizace, jinak bude všechno zapomenuto a ztraceno.

Potom jsem začal číst o jaderné zimě a musím říct, že je to velice veselé počtení. Tedy pokud máte rádi velice skličující konce světa.

Jaderná zima, tak jak vychází z teoretických modelů o totálním jaderném konfliktu, není způsobena přímo výbuchy nukleárních zbraní, ale rozsáhlými požáry, které budou následovat, a vyvrhnou masivní množství kouře a sazí do stratosféry, kde zůstanou dlouhé roky, zastíní slunce, povedou k poklesům teploty o dvacet až třicet stupňů a učiní zemědělství nemožným.

Jeden novější výzkum předpokládá, že nebude možné pěstovat potraviny několik let, ne jen jeden rok, jak se předpokládalo v osmdesátých letech. Dopad tedy bude horší než se kdy předpokládalo.

Několik let žádné jídlo. Četli jste McCarthyho Cestu ve které popisuje svět po blíže nespecifikovaném kataklyzmatu, ve kterém není vůbec nic a jediný zdroj potravy jsou jiní lidé? Možná nebyl tak daleko od pravdy.

Ale jedna věc mi na Threads, stejně jako na Cestě vadí—rozpad rodinného života a celkově pospolitosti. Myslím, že to řekl Cory Doctorow, že v situaci extrémního nebezpečí by se lidé semkli dohromady a pomáhali si. Ale když všichni umírají hladem, tak se možná i ty nejsilnější pouta rozpadnou.


+1: Slovo holokaust pochází z řeckého hólos (celý) a kaustós (spálený).

+2: Nechci si hrát na chytrého, většinu věcí mám z wikipedieodsud.

+3: Výzkum jaderné zimy byla, zdá se, vždy velice politická snaha. První model předpovídal pokles teploty o 35 °C, Sagan před jeho publikací šel ven a vydal dva články, kde maloval ten nejčernější obraz. Později byly předpovědi sníženy na pokles jen o 10 – 20 °C. Místo jaderné zimy, půjde o jaderný podzim. Za to byl kritizován stejně jako hnutí kolem jaderné zimy válečnými jestřáby, kteří chtěli silný jaderný arzenál, Reganity toužící po Star Wars a konzervativci, co chtěli zadupat světový komunismus a zároveň zpochybnit vědecké výsledky, které se jim nelíbí jako práci politicky motivovaných diverzantů. Co se od té doby změnilo? Ne mnoho. Celý tento příběh je v detailech vyveden v knize Merchants of Doubt.

+4: On the Beach vypadá jako pořádná apokalyptická próza.

píše k47, ascii@k47.cz