k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Internet prostředníků

— k47

Vizionáři raného internetu slibovali, že se zbavíme prostředníků a budeme spolu komunikovat přímo, stejně jako spolu budeme přímo provádět i obchodní transakce – prodávající se spojí přímo se zákazníkem, umělec s posluchačem nebo čtenářem, stojí mezi nimi jen síť, která je neuvěřitelně svobodná a promiskuitní – každý se může bavit s každým jako rovní, paket jako paket, všechny tečou stejně.

Tahle idea dávno zemřela a teď působí jako něco z jiného světa nebo aspoň jiného století – jako horké sny utopistů, zapomenuté a ztracené teorie starého světa. Internet je prostředníků plný. Určitě jste taky zachytili tweet ve stylu:

Uber, největší taxi společnost na světě, nevlastní žádná auta. AirBnB, největší hotelová společnost, nevlastní žádné hotely. Facebook, největší mediální společnost, nevlastní žádná média.

To znamená jediné: uber není taxislužba, airbnb není hotelový řetězec a facebook není to, co o sobě tvrdí, všechno jsou to jen prostředníci. A tihle prostředníci, které měl internet kompletně eliminovat jako nepotřebný relikt minulosti, na síti vzkvétají do největších společností, jaké lidstvo kdy spatřilo.

Připadá mi perverzní, když jsou tito mega-rentiéři oslavováni jako úspěchy & výdobytky moderní doby, působí to na mě jako kdyby otrok submisivně oslavovala svého pána. Existential comics k má i k tomuto co říct: The silicon valley dream: to start a company that produced absolutely nothing, but inserts itself between transactions to skim off the top.

Je rok 2018 a doby optimismu zmizely s první dekádou tohoto prohnilého milénia. Pamatujete si ty omamné dny twitterové revoluce v Íránu a arabského jara, které byly poháněny dynamikou sociálních sítí? V těch letech jsme věřili, že potřebujeme jen víc internetu a svoboda na sebe nenechá dlouho čekat. Neuběhlo ani deset let a teď se brodíme bahnem docela jiného světa. Všude kolem fake news, ruské troll farmy, politická manipulace a čínský social credit systém. Internet není osvobozující síla, zcela neslučitelná s despocií a autokracií. Techno-utopisté byli blázniví snílci, idioti nebo rovnou lháři. Tak jako tak, jejich vize narazily na mělčiny reality a zkrachovaly. Teď se musíme na svět dívat kriticky a zkoumat ho takový, jaký je a nezdržovat se dávno mrtvými sliby a demagogií o spravedlivější budoucnosti, ve které každý jednotlivý člověk něco znamená.

Naštěstí bylo napsáno mnoho o tom, že současnost v sobě má jistou hořkou notu. Uber není jen levnější taxi, ale zaměstnavatel z pekla, aibnb není jen levnější ubytování, ale hnací síla gentrifikace, facebook není ten nástroj lidského spojení, ale především neuvěřitelná disrupce v oboru sledovánípropaganda as a service.

(Jen si představte když Zuck, kandidující na amerického prezidenta v roce 2020, aktivuje moc svého impéria. Může jít o sílu tak neuvěřitelně efektivní, mocnou a destruktivní, že si skoro přeji, abych to zažil.1 )

Četl jsem teď něco málo o Hegelovi a jeho myšlence, že extrémní pohyby kyvadel dějin – přestože jde o přehnané korekce nedostatků minulosti – jsou nutné a nevyhnutelné, protože – i když se nenacházíme zrovna v nejlepší možné pozici – vývoj světa a dějin se stále pohybuje kupředu.

Sám nejsem dost optimistický, abych tomuhle věřil. Kyvadlo se po ultimátním zhoupnutí může zaseknout v krajní pozici navždy. Někdo tomu říká singularita, někdo jen zatraceně špatný den, který potrvá navždy (kterému by zabránila preemptivní revoluce).

Ale na druhou stranu mě uklidňuje představa, že život, svět a civilizace jsou neuvěřitelně bezcenné koncepty a proto se nestane nic, když to všechno skončí.

Ale to zase zabíhám od tématu prostředníků k terminálnímu pesimismu. Někdy bych měl napsat samostatný článek, který by vysvětlil můj nihilismus a celkovou nevíru v budoucnost lidského projektu. Možná někdy příště. Ale nezáleží na tom jestli to napíšu nebo ne. Všichni budeme za pár let mrtví nebo se budeme modlit, abychom byli po smrti.


  1. Zase musím vyvolat slova Gylese Brandretha: „If as a result of his presidency the world does indeed end, won't it be marvelous if it happened in our time?“
píše k47, ascii@k47.cz