k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB


««« »»»

Geekové a nerdi se můžou chytit za ruce a ve dvojstupu táhnout do prdele

18. 9. 2018 — k47

Musím se přiznat k jedné věci: Nejsem velký fanda termínů "geek" a "nerd". Dalo by se dalo říct, že je nesnáším. Dokonce by bylo možné s určitou dávkou spekulací dojít k závěru, že o lidech, kteří se tak sami označují, nemám příliš pozitivní výchozí mínění.

"Jsem velký geek," řekl on, ale v hlavě mi znělo jen: Jo ty jsi tak maximálně ██████████.

Proč? Ani nevím. Možná jde o další z mnoha bezvýznamných iracionálních předsudků, možná za to může čengličtina, možná jsou to jen módní termíny, které nic neznamenají. Každý sebe může nazvat "geekem" a jen to slovo automaticky vytvoří iluzi zaujetí pro neobvyklé obory lidské činnosti a atraktivní excentricitu.

Za člověka by měly mluvit činy ne tituly, které si sám připnul na hruď. (Jo vím, může to vypadat licoměrně od autora webu, který píše buď o svém k uzoufání nudném životě a když zabrousí k jiným tématům, vždy píše ze své perspektivy. To je možné, ale 85% textu na k47čce jsou stejnak lži. Ve skutečnosti jsem matka samoživitelka s dvěma dětmi na krku a k47čka je způsob jak ventilovat frustrace.)

Preemptivně jsem začernil všechna místa v archivu k47čky, kde bylo použito slovo "geek" nebo "nerd". Tam kde zůstal "geek", mám na mysli původní význam. Za mých mladých let "geekové" něco znamenali - nezačal si tak říkat každý druhý, kdo viděl poslední stupidní film od Marvelu, aby se cítil "cool" - ne, 'geekové' byli produktivní členové společnosti. Byly to odporné hříčky přírody vystavované v panoptiku nebo cirkusoví podivíni, často alkoholici a narkomani, kteří ukusovali hlavy živým kuřatům a hadům, nebo prováděli jinak nechutné akty pro pobavení návštěvníků.

Říkat o někom, že je takovýto "geek", je jako dobrému kamarádovy místo pozdravu přátelsky nadávat.

Hunter S. Thompson ve Fear and Loathing použil slovo "geek" celkem 5x, ale protože kniha vyšla na samém začátku sedmdesátých let, jde o původní význam, ne ten moderní "jsem posedlý počítači, komixy a nedostatečnou hygienou" (když stereotypy, tak nejen ty pozitivní, ale i negativní.)

"What outfit you fellas with?" one of them shouted. The engines were all roaring; we could barely hear each other. "The sporting press," I yelled. "We're friendlies—hired geeks." Dim smiles.

Navzdory všemu, co jsem zatím napsal, se mi celkem líbí termín "wonk", často užívaný jako policy wonk pro poradce, analytiky, stratégy a celkově každého, kdo je ponořen do politických machinací a manévrů. Ale asi to bude proto, že ještě není zkažený a rozředěný nadměrným užíváním.


+1: Když má někdo v profilu na twitteru napsáno "I'm geek", snaží se tím v podstatě říct "I'm cool."

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz