k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB


««« »»»

Twin Peaks - finální verdikt

5. 1. 2018 — k47

Uběhly 4 měsíce od finále třetí série Twin Peaks & možná právě teď je na čase se ptát, jestli to stálo za 25 let čekání. Jaký je tedy finální verdikt?

Sám se musím přiznat, že si nejsem úplně jistý, zdali je to triumf nebo katastrofa.

K této bilanci mě vyprovokovaly videa ze zákulisí produkce, které hodní fanouškové opusu Davida Lynche vylámaly z DVD a vypustili je na youtube. Bylo fascinující sledovat Lynche v akci, jak se snaží převtělit svojí surreálnou vizi do konkrétní podoby, a ani na vteřinu nebylo možné pochybovat, že neví přesně, čeho chce dosáhnout.

Zároveň mi to připomnělo všechno to, co mi přišlo na nové sérii pochybné. Všechny ty hromady postav na jedno použití a dějových linek, které nikam nevedou, aby pak byly znenadání utnuty. Kdo my vysvětlí, jakou roli měl přesně Ike the Spike a co byla zač ta krabička v Buenos Aires, která sama od sebe zmizela?

Třetí řada Twin Peaks byla příliš roztažená, měla příliš široký záběr a někdy působila mělce, bez substance, bez kořenů pevně usazených v půdě fiktivního světa. Preferoval bych, kdyby děl sledoval cestu hodného a zlého Coopera těsněji

Ale když série fungovala, tak fungovala jako nic jiného na světě. Když to bylo dobré, tak to bylo tak ztraceně dobré, až se mi chtělo vyběhnout ven a křičet na rozeklané hvězdy. Epizoda 8 je zázrak kinematografie. Z mnoha scén dýchal čirý ničím neředěný Lynch (například moment, kdy policie Twin Peaks objevení bezokou ženu, zombie dítě v autě nebo všechny scény s dřevorubci). Mnoho postav bylo nezapomenutelných: bratři Mitchumové, bratři Fuscoové nebo Hutch a Chantal byli všichni skvělí (i když možná postradatelní).

Ale všechno, co je mezi tím? Nejsem si úplně jistý.

Při rozsáhlém psaní o návratu Twin Peaks jsem spekuloval, že bude mít největší dopad, když ho budu sledovat binge watching stylem, od začátku do konce, během jednoho čtrnáctihodinového maratonu. Zatím jsem na tenhle počin nenašel čas nebo odhodlání.

Možná bych to měl udělat, protože jedině tak může vypadat finální tečka za celou sérií. Zhodnotit ji ne z rozkouskovaných vzpomínek, ale jako jedno gigantické dílo.

Ono je dost možné, že záměrem bylo vytvořit anti Twin Peaks. Třetí sérii je možná číst jako kritiku nostalgie a snahy se vrátit do toho specifického momentu před čtvrtstoletím a věřit, že to může být stejné jako tehdy.

Tomu může nasvědčovat finální epizoda, která mnohé fanoušky rozrušila a mnoho jich jistě naštvala, ale nepochybně šlo o silný konec. Možná, že i kdyby nová série jako celek zapadla, tak se lidé stále budou ptát What year is this? a dohadovat se, jestli se něco z jejich milované série ve skutečnosti stalo.


+1: Kniha Twin Peaks: The Final Dossier je údajně plná odpovědí na nezodpovězené otázky.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz