k47.cz

mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Dostaneš přes držku

13. 5. 2018 — k47

Baví mě, když mi někdo začne vyhrožovat násilím. Jednak za to může morbidní pocit klidu v momentech, kdy se všechno začne srát, ale druhak fakt, že když protivník začne vyhrožovat útokem, síla zákona je kompletně na mojí straně. V takové situaci mu můžete říct, aby přestal mít hubu plnou keců. Když výhrůžku dotáhne do konce, do situace se zapojí policie, pokud nic neudělá, pak je jen pytel sraček, který dělá ramena. Nejčastěji jde o možnost číslo dvě.

Kdyby přesto šlo o zbrklého rváče, může se dopustit trestního činu ublížení na zdraví za který je šest měsíců až tři roky, nebo přestupku proti občanskému soužití za který se dá vyfásnout pokuta až 20000 korun. V zákoně se píše:

Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že […] jinému ublíží na zdraví, nebo úmyslně naruší občanské soužití tak, že jinému vyhrožuje újmou na zdraví, […] nebo se vůči jinému dopustí jiného hrubého jednání.

Nehledě na to, že když mě napadne, jsem oprávněný k přiměřené sebeobraně a eventuální zranění krytá tímto paragrafem jsou beztrestná. V této situaci nemůžu prohrát, aspoň na papíře je zákon na mojí straně.

Před nějakou dobou mi jeden chlápek začal vyhrožovat, že mi jednu vrazí. Jakmile to řekl, ožil jsem. Vysvětlil jsem mu, že to neudělá a dodal zevrubné detaily jeho právní situace. Kolem bylo dost svědků, většina z nich děti.

Pochopitelně, že na činy nedošlo, ale dokázal mi zkazit náladu. Nicméně představa, že by dostal 20k pokutu a musel by dva týdny jíst suchý chleba, by za ránu stála.


+1: Tohle bylo napsáno hned po minulém textu, který vznikl těsně před půlnocí. Celý den mi bylo na chcípnutí, ale jakmile se přiblížila půlnoc, najednou jsem ožil. Co se to jenom děje? (A taky jde po dlouhé době o první příspěvek, který jsem napsal před půlnocí).

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz