k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB


««« »»»

Děti

6. 11. 2018 — k47

Je naprosto fascinující sledoval dítě jak roste a jak se vyvíjí - od fáze, kdy se ani nedokáže přetočit na záda, přes fázi plazení po břiše, ťapkání po všech čtyřech, chození s oporou, po první žvatlaná slova. Je v tom něco skoro až nadpřirozeného, být u toho, jak se mini-člověk postupně učí ovládat vlastní tělo a rozumět okolnímu světu, od nuly, kdy kognitivní a motorické schopnosti stěží odpovídají viješovi přisátému k útesu, který čeká, až se kolem něj prožene něco k jídlu, ke stavu, kdy čerstvě vytvořený organismus začne spolupracovat ve stupidních hrách, které jsou navrženy víc pro moje pobavení než pro jeho. Doslova vidíte jak se v jeho očích pomaličku rodí vědomí, identita a autonomie.

Nedávno jsem četl o biogenezi - procesu spontánního vniku života z anorganického prostředí. Když se nad tím zamyslíte, jde o fantastickou věc, kterou rozum téměř nebere. Na začátku máte kamennou planetu a trochu vody, pak se chvíli nic na první pohled neděje a najednou jsou všude kávovníky, kobylky, krávy a kadeřníci. Život a posléze všechny jeho vyšší formy vznikly spontánně, z ničeho, jen z chemických reakcí, které bez zásahu vyšší moci nebo bez přítomnosti cílené manipulace, upletly organické molekuly a z nich život.

Fundamentalističtí křesťané a kreacionisté popírají, že jsme vzešli ze společných předků opic. Pouhá myšlenka, že všechny živé organismy na planetě mají společného předka ve formě jednobuněčného organismu je přivede do mdlob. Ale pravda je ještě podivnější. Náš předek není nějaká primitivní bakterie, ale kámen, voda, chemické prvky vzniklé v supernovách a vodík z velkého třesku. Je to podobně úchvatné jako sledovat vývoj mladého člověka, také zdánlivě z ničeho.

Jak se mi do vlastnictví dostalo malé dítě, možná se teď ptáte. Začalo to jako byznys s hlídáním dětí a postupně se to vyvinulo do situace držení rukojmích a útěku před autoritami. Víc ale neřeknu ani slovo, přestaňte se vyptávat, zníte stejně jako policajti.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz