k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB


««« »»»

Kdo nemá děti, nemůže mít empatii

2. 10. 2018 — k47

Na internetu jsem četl hodně nesmyslů, bludů, hysterických reakcí od šílenců, podvodníků, šarlatánů, lhářů a kospirátorů. Internet poskytuje prostor všem bez výjimky včetně pomýlených a podvedených, a nekteří z nich této svobody využívají víc než jiní. Ostatně rekreačně čtu rationalwiki, která dokumentuje tuhle sortu lidí a katalogizuje jejich iracionalitu a bláznovství. Jde o zábavou aktivitu protkanou okamžiky uvědomění, že tihle lidé existují a často tvoří horní krustu společnosti a politického žebříčku.

Jedním z výroků, na který jsem narazil nedávno je prohlášení, že tomu, kdo nemá děti, je z principu ukradená budoucnost. Když ji nemůže přenechat svým potomkům, není schopen na ní myslet pozitivně a konstruktivně plánovat—po nás ať potopa. Jde o stejně idiotický argument, jako že člověk nevěřící v boha, nemůže mít morální zásady. Ty mohou pocházet jen od svrchované nadpřirozené entity, Zaznamenal jsem to v kontextu útoků na politiky jako je Macron nebo Merkelová, kteří nemají vlastní děti.

Protože je genetická linie Angely Merkelová slepou uličkou, je ji budoucnost Německa ukradená & chce stát zaplavit uprchlíky & nastolit vládu práva Šaría & podobné výplody myslí dlouhodobě naložené v paranoidních šťávách.

Ve své podstatě jde o nahodilý útok na nečlenskou skupinu (out-group) a zároveň snahu sebevalidace, která odhalí útočníky.

Jako vedlejší oběti útoku jsou všichni ti bezdětní, kteří přece nemůžou cítit empatii, nemůžou mít morální zásady, protože… proč vlastně… protože nemůžou, už jsem řekl. Kdo nemá moje zkušenosti, nemůže mít moje hodnoty. Pokud to někomu připomíná narážky na „tu dnešní mládež“, není daleko od pravdy.

Tvrzení zahrnuje ale i autory útoků v letech, kdy nedisponovali potomstvem a tím pádem neříkají nic pozitivního o sobě samých. Je to snad obraz jejich hodnot? To dříve, než předali svůj genetický materiál, nevěřili v budoucnost? Byl jim osud civilizace, společnosti a jiných lidí ukradený? Jestli ano, tak to není příliš dobrá vizitka. Jde o hrubě redukcionistický pohled na svět, atomicky kmenový, hnaný strachem ze smrti, jen svět, ve kterém ze mě něco zůstane, stojí za to ochraňovat. Když hodnotím druhé, ukazuji tak implicitně vlastní hodnoty, i ty temné a pokroucené, útok je projekcí vlastního strachu.

Takovéto nařčení je průhledný útok na základní kameny lidské slušnosti a důstojnosti, podle něj nejsme víc než zvířata, která se bez výčitek požírají navzájem, je to světonázor sociopatů.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz