k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Co rakovina vlastně chce?

— k47

Před chvílí jsem dokoukal film Annihilation a jaký to byl film! Nominálně jde o sci-fi kombinované s body-hororem, ale prakticky se snaží odpovědět na otázku „Co rakovina vlastně chce?“ Nechce nic, jen existuje a dělá svojí věc. To se postupně tým pěti vědkyň dozvídá, zatímco se noří do hlubin oblasti nazývané The Shimmer. Ta vznikla po pádu meteoritu a biologická realita se v ní začala podivně kroutit a mutovat. Čím blíž epicentru se dostávaly, tím narážejí na větší a bizarnější mutace.

Není to žádný hlučný, stupidní akční spektákl, jen to ne. Annihilation počítá, že diváci jsou inteligentní a budou dávat pozor, dává si na čas a buduje atmosféru. Při sledování mi na mysli vytanul Sorcerer. Annihilation mělo nádech filmu z té doby – hudba, tempo, atmosféra, prostě všechno.

Všechno tyto komponenty pomáhají vytvořit nepříjemný pocit, že to, co se děje v mutující krajině jakoby prorostlé nádory, je pro nás zcela nepochopitelné. Nevíme o se stalo a ani proč, musíme se jen vypořádat s následky neznámého.

Přesně tohle jsem čekal, když jsem poprvé četl o filmu Monsters – dvojice protagonistů se vydá na cestu skrz oblast zamořenou jakýmisi mimozemskými tvory a postupně objevuje stále podivnější mutace. Tak nějak zněla upoutávka. Ale film byl v porovnání s mojí fantazií zklamáním. Nakonec jsem se dočkal aspoň teď. Se zpožděním sedmi let.


+1: Pokud chcete vědět víc, Annihilation se baví i kluci z RLM.

+2: Koncept „Monsters, ale lepší,“ ve mě nějakou dobu zůstal a dokonce jsem začal sepisovat sérii povídek, kterou měla odstartovat Mía. Zůstalo z toho jen hromada poznámek na disku a nic nedokončeno.

+3: Další potenciální příběh, který se mi objevil v prázdnu mozkovny: Vědci v urychlovači částic omylem vytvoří černou díru. Ta pomalu začíná růst a do tisíce let neodvratně pohltí celou planetu Zemi. To je nepříjemné, ale na druhou stranu jde o fantastickou příležitost pro důkladný výzkum černých děr a Hawkingovy radiace. Protagonista příběhu poprvé dorazí do tohoto zařízení. To je zatím utajované, protože si nikdo není jistý, jak na vzdálenou ale přesto nevyhnutelnou destrukci zareaguje veřejnost a nikdo nechce riskovat globální paniku. V urychlovači pracují výhradně nihilisté, které příliš netrápí eventualita armageddonu a chtějí se jen naplno věnovat vědě. To však ostře kontrastuje s nově příchozím vědcem, kterého zjištění šokuje a k smrti vyděsí. Ale teď, když zná tajemství, nemůže ho přestat znát. Jak se zachová?

píše k47, ascii@k47.cz