k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB


««« »»»

A Light Within - Epilogue

10. 2. 2018 — k47

Nové album Epilogue od A Light Within se mnou rezonovalo už od prvních tónů.

Byl k tomu velice dobrý důvod: Epilogue působí jako post-metalový klon The Martyrdom of a Catastrophist. V tomto albu z roku 2009 Junius vyprávěli příběh šíleného katastrofisty Immanuel Velikovského. Vzniklo tak masivní, rozsáhlé a éterické dílo, kde slova Ruského katastrofisty plavou na hutném sonickém substrátu, a které se mnou vždycky dokáže pohnout. Nevím čím to přesně je, nedokážu to uspokojivě vysvětlit. Může to být způsobeno asociací s dobou, kdy jsem Junius slyšel poprvé, a kdy byl post-rock nový, čerstvý a neprobádaný žánr. A teď s každým poslechem střípky těch ztracených roků prosakují sluchátky přímo do mozkových center explozivní nostalgie.

Možná, že to není tak komplikované, možná, že hlavní roli má formát vyprávění & hudba, spojené do jednoho perfektního homogenního celku. Přesně takový je Epilogue, oproti Martyrdomu zní o něco hutnější & o něco post-metalověji, ale přesto nepostrádá atmosférickou složku.

Epilogue, jak je z názvu patrné, je poslední část trilogie konceptuálních alb, které vyrostly kolem přepisů deníků. Všechny tři díly jsou připraveny k poslechu na bandcamp stránce skupiny.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz