k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB


Žít před rokem 1850 by nechtěl nikdo

publikováno 11. 5. 2018 od k47

Tohle může být problém. Nedávno jsem tady psal, jak začal být posedlý myšlenkou, co by dokázal moderní člověk v roce 1000 vybavený jen znalostí kompletní anglické wikipedie, a tato posedlost s časem neustupuje. Právě naopak, sílí a zcela ovládá každou volnou chvíli kterou mám.

Poslední dny čas naplňuji čtením masivního množství textů o historii skoro všeho, od lékařství přes agrární revoluci v Anglii až po mýdlo nebo uhlí, a témat neustále přibývá. Jak říkám, je to problém.

Tento Projekt, pokud tomu tak můžu říkat, je velice obsáhlý, nezasahuje nic méně než tisíc let historie evropské civilizace a zabývá se její efektivní organizací - proto tolik připomíná fiktivní Encyklopedii Tlönu z Borgesovy povídky Tlön, Uqbar, Orbis Tertius o konspiraci intelektuálů, kteří se snaží vytvořit nový (fiktivní) svět. Jde ve své podstatě ve cvičení v marnosti, protože sám nic tak nezměrného nedokážu pojmout. To je mi jisté, ale přesto mě to tolik přitahuje, že nemůžu přestat.

Když jsem se v noci probral z wikipedického deliria, zcela zahlcený novými fakty, měl jsem pod kůží jen jeden konkrétní pocit: Svět před rokem 1850 stál za hovno.

Nejde jen o to, že v těch dobách je lidstvo vzdálené jedno a půl staletí od daru internetu a mimořádné pornografie, ale všechny vymoženosti moderního světa chybí. V té době je industriální revoluce v plném proudu, ale přesto nejsou k dispozici antibiotika, očkování, běžné léky, anestézie, dezinfekce a tak podobně. Takže pořád je docela běžné umírat na triviální choroby. Nedávno ████████ měl nějakou infekci horních cest dýchacích. Dostal na to penicilin a všechno bylo v pořádku. Kdyby se mu to stalo před dvě stě lety, mohl by na to zemřít. ██████████████████

Taky se mi začal pod kůži vkrádat nepříjemný pocit komprese historie - všechno se stalo tak strašně nedávno. Vesmír je starý miliardy let, ale zásadní pokrok se udál jen v posledních dvou nebo třech stech let. Velká francouzská revoluce, kdy se starý feudální svět začal lámat a králové byli popravování, zuřila mezi lety 1789 - 1799, dvě stě + něco let nazpět.

Nedávno v Japonsku zemřela poslední žena narozená v devatenáctém století. Dva takoví lidé, co by si během dějin podali štafetu, a jsme u Napoleona. Čas je nezměrný, ale lidská historie je překvapivě krátká.

(náhlé komplikace zavinily, že jsem neměl možnost dopsat tento článek včas, pokračovat bude v blízké budoucnosti jako kdyby se nic nedělo)


vstoupit do diskuze    sdílet na facebooku, twitteru, google+

««« 12. 5. Stroje mluví, lidé mlčí
»»» 10. 5. Majáles #2 (zbytek reportu o šílenství v ulicích) 📷

příbuzné články:
Rok tisíc našeho letopočtu + wikipedie
Němci nás všechny mají na háku (aspoň co se historie počítačů týká)
Paleomapy
Bible je divná 📷
Írán, jaderné válka, Threads, nukleární zima, konec světa a tak podobně
Wikipedie naděluje

sem odkazují:
Svět ze sedla vypadá o něco málo snesitelněji
Zprávy ze samotného útesu nevědomí 📷

píše k47 & hosté, kontakt: ascii@k47.cz