k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Dvanáct opic, dvanáct filmů

— k47

Dnes jen telegraficky:

  1. Pomalu kompletuji filmografii Terryho Gilliama. Dnes na pažbu přibyl zářez na Dvanáct opic. Sice nehrozí, že by Opice z trůnu sesadily dvojici svrchovaných vladařů BrazilFear and Loathing, ale přesto za mě dobré. Zajímavý je vizuální konflikt Gilliamamovské budoucnosti po virovém kataklyzmatu, kdy lidé přežívají v podzemí, se střízlivou realitou roku 1996. Není to snímek o virové apokalypse, není o cestování v čase. Tyto dvě komponenty tvoří rámec příběhu, který zkoumá osobní vnímání reality a studuje jak moc si můžeme být jistí hmatatelnou skutečností.

    Z filmu mě vytrhovalo použití objektivů, které stály za hovno, až to tahalo za oči. Jde o snímek z roku 1995, ale některé scény vypadají jako nasnímané levným sklem ze sedmdesátek. Jestli šlo o autorský záměr, pak to byl krok špatným směrem, protože Opice byl první snímek, kterému jsem musel ve VLC přidat kontrast a ostrost. Jinak to nešlo.

  2. Když to teď počítám, typický film, který jsem v poslední době viděl, v průměru pochází z roku 2000. Střední hodnotu kazí hlavně letošní Annihilation, jinak jsou to samé vykopávky. Třeba Deliverance (1972), Withnail and I (1987), Time Bandits (1981), Unbreakable (2000), Contagion (2011) a další. Ale proč ne? Není kam spěchat, máme k dispozici sto let kinematografie, můžeme si vybírat jen to co přežilo nevybíravou selekci času a nepotopilo se ke dnu zapomnění.

    (Jak budeme za deset, dvacet let vzpomínat na současné blockbuster? Přežijí v paměti diváků?)

  3. Dneska to má telegrafický charakter proto, že jsem psal několik tech-článků pro blog deadbeef, které se tam začnou objevovat v nejbližších dnech.
  4. Všechno zakončím hudbou. Vyšel nový track od Leech Melide a je to pohlazení na duši—povzbudivý, prostorný, skoro až popový a s šesti minutami stopáže také velice krátký v porovnání s postrockovým průměrem. O skupině Leech jsem tu skoro vůbec nepsal, jen jednu zmínku tady, ale to je možná škoda. V poslední době do nich začínám pronikat a tracky jako Turbolina, Amazing Hog nebo Inspiral stojí za to.
píše k47, ascii@k47.cz