k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB


Rok tisíc našeho letopočtu + wikipedie

publikováno 9. 5. 2018 od k47

Poslední dobou jsem posedlý jednou ideou: Představte si, že se najednou ocitnete v roce 1000 našeho letopočtu s tím, že máte přístup ke kompletní anglické wikipedii. Nevím jak přesně, může jít o magický laptop, kterému nikdy nedojde baterie, nebo možná o tištěnou verzi, na tom nezáleží, jde o hypotetický scénář.

Co v takové situaci můžete dělat? Máte s sebou znalosti následujícího tisíce let, ale pořád se nacházíte v hlubinách středověku. Jak v takové situaci - jako další bezejmenný venkovan - vůbec přežít? Můžu ty masivní znalosti nějakým způsobem využít, například pro urychlený přechod do industriální éry? V tom spočívá jádro oné posedlosti: Mám všechny znalosti světa, teď jak je využít.

Právě proto jsem začal v masivním měřítku číst na wikipedii články typu History of X, jako třeba agriculture, medicine, technology nebo science a další, abych si oťukal, jak vypadal svět v roce 1000 a pomocí jakých zkratek by bylo možné urychlit vývoj takové reality. Zatím nevím skoro nic, protože historie je ohromné téma, ale můj plán vypadá nějak takhle:

- Najít nějaké pohanské království, kde bych nebyl okamžitě prohlášen za heretika a popraven.

- Prvním krokem by bylo si dostat na svojí stranu lid a cesta k nim vede přes jejich žaludky (jak jinak). Určité kroky ke zvýšení zemědělské produkce by bylo možné učinit i v roce 1000, za použití znalostí (nikoli technologie) jednadvacátého století. V té době není ani zdaleka možné vyrábět dusíkatá hnojiva, ale jiné poznatky jako třeba Norfolkská čtyřhonná soustava nebo vylepšené konstrukce pluhů by se daly reálně nasadit. Nakolik to zvýší výnos, jak rychle a zdali půjde o dostatečně velkou změnu, je otázka do pranice. Předpokládám, že existují nějaké vysoce efektivní zkratky (dalším pragmatickým manévrem by jistě bylo zaútočit na medicínu a léčení chorob dnes považovaných za triviální).

- Druhý krok by bylo si získat důvěru vládnoucí vrstvy prostřednictvím jejich armády. To je možné přes pokrok v metalurgii. Pokud mě Matt Easton něco naučil, tak je to fakt, že rytíři v plechovém brnění byli zcela nezranitelní v porovnání s raně středověkými bojovníky. Pokud by bylo možné předat potřebné znalosti pro výrobu plátového brnění, země, která by jimi disponovala, by se stala neporazitelnou. Samozřejmě že to neznamená jen techniky zpracování železa, ale také jeho dostatečné zdroje, ale to teď pominu, jde jen o spekulativní scénář.

A kdybych měl zajištěnou podporu z obou stran, kdy by mě nikdo nechtěl upálit na hranici, masivní projekt modernizace by teprve začal. Hlavní bariéra je jazyková. Angličtina před miléniem vypadala docela jinak než ta moderní. Kdybych tedy chtěl rozjet projekt pokroku, bylo by třeba si vychovat novou inteligenci, která by rozuměla jazyku a žargonu počátku jednadvacátého století. Proto by bylo nutné založit univerzitu nebo jinou instituci vzdělání, produkující vzdělance schopné studovat moderní zápisky a implementovat je do reality. Pochopitelně by šlo o program na celý život, kdy bych musel všechno nastartovat od nuly, ale právě v tom je kouzlo tohoto myšlenkového experimentu, jeho neuvěřitelná (skoro až Tlönská) rozloha dává prostor extrémní fantazii. Můžu v něm přemýšlet nejen o tom, jak směřovat technologický rozvoj (a za jakým cílem), ale také jak strukturovat stát - je expanze chtěná, nebo je naopak preferována poměrná uzavřenost - velká, rozdílná a vojensky pokořená populace může vést k vnitřním konfliktům. Je to ideální pro projekt rapidní industrializace, a co víc, jde vůbec o reálný projekt? Je možné zkondenzovat tisíc let historie do doby jednoho lidského života? Je možné vést dějiny jako vůdce vedený prozřetelností wikipedie? Možná ano, možná ne. A právě v tom je kouzlo této duševní ekvilibristiky.

Strašně rád bych si přečetl knihu na tohle téma. Pokud o nějaké takové víte, dejte mi vědět.


+1: Možná že tohle celé vyvolalo "přílišné vystavení svodům Primitive technology

+2: Prvním komerčním hnojivem byly koprolity neboli fosilizované exkrementy


vstoupit do diskuze    sdílet na facebooku, twitteru, google+

««« 10. 5. Majáles #2 (zbytek reportu o šílenství v ulicích) 📷
»»» 8. 5. Pochod za legalizaci marihuany a důkazy nemorálního chování v ulicích města 📷

příbuzné články:
Němci nás všechny mají na háku (aspoň co se historie počítačů týká)
Paleomapy
Bible je divná 📷
Svět ze sedla vypadá o něco málo snesitelněji
Írán, jaderné válka, Threads, nukleární zima, konec světa a tak podobně
Wikipedie naděluje

sem odkazují:
Žít před rokem 1850 by nechtěl nikdo
Zprávy ze samotného útesu nevědomí 📷
Majáles #2 (zbytek reportu o šílenství v ulicích) 📷

píše k47 & hosté, kontakt: ascii@k47.cz