k47.cz

mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Rok tisíc našeho letopočtu + wikipedie

9. 5. 2018 — k47

Poslední dobou jsem posedlý jednou ideou: Představte si, že se najednou ocitnete v roce 1000 našeho letopočtu s tím, že máte přístup ke kompletní anglické wikipedii. Nevím jak přesně, může jít o magický laptop, kterému nikdy nedojde baterie, nebo možná o tištěnou verzi, na tom nezáleží, jde o hypotetický scénář.

Co v takové situaci můžete dělat? Máte s sebou znalosti následujícího tisíce let, ale pořád se nacházíte v hlubinách středověku. Jak v takové situaci – jako další bezejmenný venkovan – vůbec přežít? Můžu ty masivní znalosti nějakým způsobem využít, například pro urychlený přechod do industriální éry? V tom spočívá jádro oné posedlosti: Mám všechny znalosti světa, teď jak je využít.

Právě proto jsem začal v masivním měřítku číst na wikipedii články typu History of X, jako třeba agriculture, medicine, technology nebo science a další, abych si oťukal, jak vypadal svět v roce 1000 a pomocí jakých zkratek by bylo možné urychlit vývoj takové reality. Zatím nevím skoro nic, protože historie je ohromné téma, ale můj plán vypadá nějak takhle:

A kdybych měl zajištěnou podporu z obou stran, kdy by mě nikdo nechtěl upálit na hranici, masivní projekt modernizace by mohl teprve začít. Hlavní bariéra je jazyková. Angličtina před miléniem vypadala docela jinak než ta moderní. Kdybych tedy chtěl rozjet projekt pokroku, bylo by třeba si vychovat novou inteligenci, která by rozuměla jazyku a žargonu počátku jednadvacátého století. Proto by bylo nutné založit univerzitu nebo jinou instituci vzdělání, produkující vzdělance schopné studovat moderní zápisky a implementovat je do reality. Pochopitelně by šlo o program na celý život, kdy bych musel všechno nastartovat od nuly, ale právě v tom je kouzlo tohoto myšlenkového experimentu, jeho neuvěřitelná (skoro až Tlönská) rozloha dává prostor extrémní fantazii. Můžu v něm přemýšlet nejen o tom, jak směřovat technologický rozvoj (a za jakým cílem), ale také jak strukturovat stát – je expanze chtěná, nebo je naopak preferována poměrná uzavřenost – velká, rozdílná a vojensky pokořená populace může vést k vnitřním konfliktům. Je to ideální pro projekt rapidní industrializace, a co víc, jde vůbec o reálný projekt? Je možné zkondenzovat tisíc let historie do doby jednoho lidského života? Je možné vést dějiny jako vůdce vedený prozřetelností wikipedie? Možná ano, možná ne. A právě v tom je kouzlo této duševní ekvilibristiky.

Strašně rád bych si přečetl knihu na tohle téma. Pokud o nějaké takové víte, dejte mi vědět.


+1: Možná že tohle celé vyvolalo přílišné vystavení svodům Primitive technology

+2: Prvním komerčním hnojivem byly koprolity neboli fosilizované exkrementy

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz