přihlásit se
k47.cz
Už deset let na vašich monitorech.

Dáváte přednost copyrightu nebo právu mluvit v soukromí?

autor: kaja47 - CC by - publikováno: - sekce obsah » od jinud #2317
článek od jinud je součástí sbírky Sloupky Ricka Falkvinge «« »»

Před pěti lety, když jsem zakládal švédskou Pirátskou stranu, jsme stanovili tři pilíře naší politiky: kultura sdílení, svobodné vzdělávání a fundamentální soukromí. Tato témata zaznívala jako ideály v kruzích respektovaných aktivistů. Měl jsem pocit, že spolu nějak souvisely, ale trvalo mi ještě několik měsíců, než jsem objevil spojení mezi právem na soukromí a právem sdílet kulturu.

Překlad článku Do You Prefer Copyright or the Right to Talk in Private? publikovaného pod licencí Creative Commons BY, jehož autorem je Rick Falkvinge – zakladatel Švéské pirátské strany.


Spojení se zdálo tak zřejmé, když jsme ho konečně formulovali; jde stále o jeden z našich nejlepších postřehů:

Dnešní úroveň vynucování copyrightu nemůže existovat společně s právem komunikovat v utajení.

Pokud vám pošlu email, může obsahovat hudbu. Pokud jsme na video-chatu, můžu tam promítnout copyrightem chráněný videoklip, abychom se oba podívali. Jediný způsob, jak toto detekovat za účelem vynucení současné úrovně copyrightu, je eliminovat právo na soukromou korespondenci – což znamená odposlechnout všechny jedničky a nuly odesílané a přijímané všemi počítači světa.

Není možné, aby bylo dovoleno právo na soukromou a utajenou korespondenci pro nějaký druh obsahu, ale nikoli pro ostatní. Z principu musíte porušit pečeť a analyzovat obsah, abyste mohli zjistit jestli je povolený nebo ne. Ale v tomto bodě je už pečeť rozlomená. Buď bude pečeť na všem nebo na ničem.

Takže stojíme na rozcestí. My, jako společnost, můžeme prohlásit copyright za nejdůležitější věc na světě a vzdát se možnosti soukromé komunikace. Buď tak, nebo řekneme, že právo soukromé korespondence má větší hodnotu a v takovém případě může být tato korespondence použita k přenosu copyrightem chráněných děl. Neexistuje žádná třetí cesta.

Jakmile přijmete fakt, že copyright musí být upozaděn, začne být patrná celá paleta výhod. Dvě miliardy lidí by získaly neustálý přístup ke všem znalostem a kultuře lidstva. A to by byl pro civilizaci mnohem větší krok vpřed než veřejné knihovny, které se začaly objevovat v roce 1850. Bez nákladů pro veřejnost nebo zavedení nových daní. Všechna potřebná infrastruktura je už na svém místě. Technologie byla vyvinuta a nástroje se už používají. Jediné, co zbývá, je zrušení zákazu jejich používání.

Co mě nedávno překvapilo, bylo jak dobře tomuto problému rozumějí lidé v zábavním průmyslu a jak vytrvale se snaží vyhladit právo soukromé komunikace, aby mohly udržet současnou spornou úroveň copyrightu.

Diplomatická depeše, uvolněná WikiLeaks před Vánocemi odhalila seznam požadavků pro Švédskou vládu od amerického zábavního průmyslu – IPAA. Americká ambasáda se pochvalně vyjadřovala k tomu, jak s nimi švédské soudy „táhnou za jeden provaz“ a ke značnému v prosazování požadavků proti vlastním občanům, ale ve prospěch amerického zábavního průmyslu.

Součástí těchto požadavků byl téměř každý velkobratrský zákon přijatý v posledních letech. Data retention, IPRED, třikrát a dost, přístup policie k IP záznamům pro vyšetřování drobných zločinů, zrušení mere conduit messenger immunity, všechno tam bylo.

Začalo být zřejmé, že zábavní průmysl nás aktivně tlačí ke společnosti Velkého Bratra, protože ví, že jedině tak může být zachován copyright.

Sám za sebe myslím, že je čas tento průmysl vyloučit z legislativního procesu.

Obsah seriálu Sloupky Ricka Falkvinge


komentáře RSS

Zatím žádné komentáře. Buďte první.
Komentář bude formátován pomocí Texy! syntaxe.
Např: **tučný text**, *kurzíva*, "text odkazu":adresa.
Na ostatní komentáře můžete odkazovat pomocí [čísla komentáře].

Napište komentář!

 

o autorovi:

K. Jmenuji se Karel Čížex, v síti také známý jako kaja47 - tak trochu spisovatel, trochu programátor, trochu webař, milovník divné hudby atd atd.
mail:
jabber: kaja47@jabbim.cz

další projekty

wyhledawacz fel.log stalkr vtipy.k47.cz k47.shop Zkracovač adres stripbot

živě z twitteru

N/A

tadá

poslední články

Slepota v osmadvaceti
článek | 15. května 2016
Star Wars?
film | 9. dubna 2016
Pomalá televize
článek | 24. března 2016
Co se týče komixu...
článek | 29. února 2016
JLB:TUOT
| 6. února 2016
Chris Morris
článek | 21. ledna 2016
Terminalita #35 - Detektiv Toborin
povídka | 31. prosince 2015
Terminalita #34 - Malej Marty
povídka | 31. prosince 2015

poslední komentáře

Pixel dump
cialis_india | 21. května 2016
Slepota v osmadvaceti
Woodbin | 15. května 2016
MySQL: rychlý výběr náhodného záznamu
Tomas Hanke | 22. března 2016
Kosinová podobnost
Mat | 9. prosince 2015
NaNoWriNo, sedmý den, rychlá aktualizace
Pravidelný čtenář odjinud | 18. listopadu 2015
Jak jsem se (skoro) stal vegetariánem
kaja47 | 16. července 2015
Jak jsem se (skoro) stal vegetariánem
Michy | 16. července 2015
Ray Bradbury - 451 stupňů Fahrenheita
Anonym | 10. července 2015

největší kecalové

Pravidelný čtenář odjinud Pravidelný čtenář odjinud
Michy Michy
Anonym Anonym
Woodbin Woodbin
Mat Mat

K47i © 2002 - 2016 K. aka Kaja47