k47.cz

Přechod na betu Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope

autor: kaja47 - CC by-nc-sa - publikováno: - sekce novinky
štítky: , , a
předchozí: Sčítání škod + segfault strip (2. dubna 2009) - následující: Změna RSS (7. dubna 2009)

Před pár dny jsem přezbrojil na novou (beta)verzi Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope. Měl jsem cukání přejít už od verze Alpha 5, ale to je přece jenom alfa, což může znamenat ještě víc problémů než jsem měl s touto betou.

Ale nebudu předbíhat a vezmu to pěkně popořádku.

Začalo to instalací (přepsání repozitářů + update), která nebyla úplně v pořádku, několikrát se přerušila (ale to se stalo i při minulém upgradu) a na konci selhal balík b43-něco-něco, tak jsem ho promptně, podle hesla: špatné maso musí pryč, odinstaloval. Po rebootu se mi místo Gnome ukázalo jenom nějaké smetí, které na monitor vysypala grafická karta a dál nic. Klávesnice nefungovala a muselo se restartovat natvrdo. Tento problém se vyřešil odinstalováním ovladačů fglrx, které očividně neměly svůj den, nebo prostě vyhlásily válku mému notebooku HP nx6325 s nějakou integrovanou vykopávkou od ATI.

Po překonání této překážky se ukázalo, že dekorátor metacity nedekoruje okna (což je zcela zásadní problém v jeho funkčnosti, ale už jsem se s tím setkal – stávalo se mi to ještě v pravěku při hrátkách s Compizem), na což je jednoduchý lék, stačí nastavit, aby se při přihlášení do Xek, automaticky spustil příkaz metacity --replace (dá se na to nějak doklikat v menu systém->správa). Pak stačí restartovat Xka (Ctrl-Alt-Backspace) a všechno dekoruje.

V nových X.org je defaultně vypnuta tato klávesová zkratka, což nepovažuji zrovna za nejchytřejší rozhodnutí.

Jinak dojmy po nainstalování byly zpočátku celkem pozitivní. Nové Gnome mi přijde opravdu o hodně svižnější a všechno (až na to výše zmíněné) funguje jak má.

I když později se ukázalo, že v ovladačích grafiky je něco shnilého a neakcelerují a zvuk má nějaké problémy.

Inu, betaverze.

---

Ještě poznatek: Ubuntu si při ugradech a updatech na nové verze nechává staré verze jader, což se projeví jednak tím, že při bootu máte na výběr z asi milionu položek a za druhé to pochopitelně zabírá místo. Nemyslel jsem si, že to může zabírat nějak moc, ale za rok a půl se složil kernel s kernelem a nastřádalo se to. Po odstranění všech kernelů (kromě aktuálního, samozřejmě) nástrojem Cruft remover se mi na disku uvolnilo asi 1.5GB místa. No neberte to!

Tolik nové Ubuntu, není nijak zásadně lepší, je to prostě jenom další verze.

---

První betonový roll!

---

Z҉A҉L҉G҉O̚̕̚ ͡҉ ҉̔̕̚̕̚҉ ~ ҉̵̞̟̠̖̗̘̙̜̝HE ͡҉ ҉̔̕̚̕̚҉ ~ ҉̵̞̟̠̖̗̘̙̜̝s ̡̢̛̗̘̙̜̝̞̟̠̊̋̌̍ ̎̏̚ ̡̢̡̢̛̛̖̗̘̙̜̝̞̟̠ ̖̗̘̙̜̝̞̟̠̊̋̌̍̎̏ ̐̑̒̓̔̊̋̌̍̎̏̐̑̒̓ ̔̕̚̕̚ ̔̕̚̕̚҉ ҉̵̞̟̠̖̗̘̙̜̝̞̟̠͇ ̊̋̌̍̎̏̐̑̒̓̔̊̋̌̍ ̎̏̐̑̒̓̔̿̿̿̕̚̕̚͡ ͡҉҉ COMES ̡̢̛̗̘̙̜̝̞̟̠̊̋̌̍ ̎̏̚ ̡̢̡̢̛̛̖̗̘̙̜̝̞̟̠ ̖̗̘̙̜̝̞̟̠̊̋̌̍̎̏ ̐̑̒̓̔̊̋̌̍̎̏̐̑̒̓ ̔̕̚̕̚ ̔̕̚̕̚҉ ҉̵̞̟̠̖̗̘̙̜̝̞̟̠͇ ̊̋̌̍̎̏̐̑̒̓̔̊̋̌̍ ̎̏̐̑̒̓̔̿̿̿̕̚̕̚͡ ͡҉҉ ҉̔̕̚̕̚҉ ~HE ͡҉ ҉̔̕WHO͡҉ ҉̔̕̚̕̚҉ ~ ҉̵̞̟ WA͡҉ ҉̔̕̚~ ҉̵̞̟̠̖̗̘̙̜̝̞̟̠͇ITS BEHIND ͡҉ ҉̔̕̚̕̚҉ ~ ҉ ͡҉ ҉̔̕̚̕̚҉ ~ ҉̵̞̟̠̖̗̘̙̜̝̞̟̠͇THE ͡҉ ҉̔̕̚̕̚҉WALL ҉̵̞̟̠̖̗̘̙̜̝̞̟̠͇͡҉"

---

Poslední dobou vůbec nepíšu, ale zato dělám na wyhledawaczi a příště zrekapituluji novinky a nastíním budoucí vývoj.


komentáře RSS

Zatím žádné komentáře. Buďte první.

Napište komentář!

 

o autorovi:

další projekty

wyhledawacz fel.log stalkr vtipy.k47.cz k47.shop Zkracovač adres stripbot

tadá

poslední články

Shooting stars
článek | 26. dubna 2017
KAMSSKSR
| 25. března 2017
I should have danced on that Astronautalis concert
hudební článek | 28. února 2017
ASCII blog
| 6. února 2017
Západní země
hudební článek | 2. ledna 2017
Russian Circles stahují kruhy
hudební článek | 7. prosince 2016

poslední komentáře

Rumové deníky
sdf | 20. května 2017
ASCII blog
Severák | 13. února 2017
Post-rocková věda
Severák | 28. ledna 2017
Sedm let post-rocku
kaja47 | 5. listopadu 2016
Sedm let post-rocku
Roman Štec | 1. listopadu 2016
Sedm let post-rocku
Anonym | 1. listopadu 2016

K47i © 2002 - 2017 K. aka Kaja47