k47.cz

Na každou svini se vaří voda

autor: kaja47 - CC by-nc-sa - publikováno: - sekce novinky

Poslední dva dny se nesly v duchu čirého utrpení, zdestilovaného haluzu, invazí Japonců a Mongolů, střelby pod kolena, čéšek, uctívání boha války atd. atd. Zkrátka Velikonoce.

Nicméně v archivu se mi za poslední týdny nahromadilo pár věcí, které si zaslouží zmínku. Tak předně jsou to tři články, jeden o rozdílu ve vnímání internetu a sociálních sítí facebookové a předfacebookové generace, druhý o možném generačním konfliktu a třetí o mechanice propagandy a ovlivňování mas (bohužel zbytek článků na posledním serveru je klasická paranoidní komedie, kde je překrucování faktů na denním pořádku. Však to znáte: New World Order, Země se zvětšuje, Teslovy záhadné vynálezy, vakcinace způsobuje neplodnost).

Další na řadě je film 28 dní poté, výborný skoro až komorní zombie-horror, který se odehrává v kulisách liduprázdného Londýna. Podle očitých svědků je sice jeho dějová linka překopírovaná z knihy Den trifidů, ale to mě nevadilo. Já jsem v 28 dnech cítil nádech Apokalypsy s variací na šíleného plukovníka Kurtze, který vládne ve své osamocené říši a vizuály, které jakoby vypadly z Half Life 2. A do toho všeho hrají Godspeed You! Black Emperor. Dávám devět z deseti.

Apríl se zase ukázal jako orlojová přehlídka křečovitých žertů. To, že si můžete udělat z lidí srandu ještě neznamená, že byste za každou cenu měli. Nejlépe si z lidí podle mě vystřelilo osazenstvo QuakeLive.tv s klasickým Rick-rollem a moot na 4chanu. Holt trolling is a art.

Během sobotní závěrečné zteči jsem se dal do úvah, jaké by to bylo se vrátit deset let nazpátek do vlastního těla, ale se současnými znalostmi, intelektem a morálkou. Nejdřív jsem pochopitelně přemýšlel jak změnit některé rozhodnutí a odklonit se od současné katastrofické trajektorie životem, pak jsem dumal, jak by se toho dalo zneužít, ale vzápětí mě strhla lavina, když jsem si uvědomil jak obrovský rozdíl je mezi rokem 2010 a 2000 z pohledu technologie. Většina současného světa tehdy neexistovala. Flickr, Twitter, Youtube, Facebook, Myspace, live.com, Wikipedia a další nejnavštěvovanější weby současnosti neexistovali. DeviantArt byl teprve zakládán. Google oslavil dva roky existence. Linux na desktopu byl nejkratší IT vtip té doby. Internet k nám putoval tempem slimáka. Digitální krajina byla jiná, mnohem pustější. A to je jenom deset let. A teď si vezměte, když se někdo snaží udělat prognózu na deset let dopředu. O věcech, které přijdou teď nemáme ani ponětí.

Podle mě jde o dobrý námět na povídku. Takže možná…


komentáře RSS

Zatím žádné komentáře. Buďte první.

Napište komentář!

 

o autorovi:

další projekty

wyhledawacz fel.log stalkr vtipy.k47.cz k47.shop Zkracovač adres stripbot

tadá

poslední články

Shooting stars
článek | 26. dubna 2017
KAMSSKSR
| 25. března 2017
I should have danced on that Astronautalis concert
hudební článek | 28. února 2017
ASCII blog
| 6. února 2017
Západní země
hudební článek | 2. ledna 2017
Russian Circles stahují kruhy
hudební článek | 7. prosince 2016

poslední komentáře

Rumové deníky
sdf | 20. května 2017
ASCII blog
Severák | 13. února 2017
Post-rocková věda
Severák | 28. ledna 2017
Sedm let post-rocku
kaja47 | 5. listopadu 2016
Sedm let post-rocku
Roman Štec | 1. listopadu 2016
Sedm let post-rocku
Anonym | 1. listopadu 2016

K47i © 2002 - 2017 K. aka Kaja47