k47.cz

Čtyři zajímavé TED-talky

autor: kaja47 - CC by-nc-sa - publikováno: - sekce novinky
předchozí: Newsky: wyhledawacz, vtipy, hudba a stripy (26. května 2010) - následující: Stand-up comedy: Bill Bailey, Eddie Izzard a Dylan Moran (14. června 2010)

Mám tu nějaká zajímavá videa z několika ročníků konference TED. Všechny spojuje jedno téma: budoucnost a veliké změny, které přinese. Budoucnosti se nemůžeme vyhnout, přijde, ať se nám to líbí nebo ne a nikdo neví, jaká vlastně bude. Můžeme tipovat, můžeme odhadovat, ale jisté je jenom to, že se přibližuje čím dál rychleji.

Na úvod: What I'm worried about, what I'm excited about. Futurista a technolog Bill Joy mluví o největších hrozbách a nadějích pro lidstvo, které přinese rozvoj vědy a technologií.

How technology will transform us vynálezce a vizionář Ray Kurzweil barvitě vysvětluje proč se nám po roce 2020 podaří plně rozluštit funkci mozku reverzním inženýrstvím a jak budou nanoboti ovlivňovat naše vědomí. Tato přednáška je podle mě docela zásadní a naznačuje některé rysy post-humanismu. Ray Kurzweil ukazuje neustále se zrychlující tempo rozvoje technologií. Tento umělý vývoj je vlastně přirozeným pokračováním evoluce – avšak mnohonásobně zrychlené a stále akcelerující.

Kurzweil například ukazuje, že lidská těla (a vlastně těla všech organismů) nejsou ani zdaleka optimální. Uvedl příklad robotických červených krvinek, kdy stačí, aby nahradily 10% krevních buněk a člověk vydrží 4 hodiny pod vodou bez nadechnutí nebo dokáže běžet olympijský sprint po dobu patnácti minut bez nadechnutí). Uměle vyrobené náhražky biologických tkání by mohli být tisíckrát efektivnější. Jde o další stupeň evoluce.

Fúze člověka s technologií a úpravy nás samých se v tomto světle jeví jako nevyhnutelné. Jedině tak se budeme neustále vyvíjet a nemůže se vyskytnout něco, co nás předčí, nemůžeme uváznout v pasti technologické singularity. Kurzweil tak předjímá teorii o homo evolutis – novém druhu hominidů, aniž by ji vlastně zmínil.

BTW: O tomhle, posthumanismu a dalších příbuzných tématech, bych se někdy v budoucnu chtěl rozepsat trochu víc.

Aubrey de Grey says we can avoid aging – Výzkumník Aubrey de Grey tvrdí, že stárnutí je pouhá nemoc, kterou je možné léčit a prakticky tak dosáhnout nesmrtelnosti. Zajímavé jsou také morální otázky, které toto tvrzení rozpoutává.

A nakonec jedno video lehce mimo dnešní futuristické okýnko: Lawrence Lessig: Re-examining the remix.


komentáře RSS

Zatím žádné komentáře. Buďte první.

Napište komentář!

 

o autorovi:

další projekty

wyhledawacz fel.log stalkr vtipy.k47.cz k47.shop Zkracovač adres stripbot

tadá

poslední články

Shooting stars
článek | 26. dubna 2017
KAMSSKSR
| 25. března 2017
I should have danced on that Astronautalis concert
hudební článek | 28. února 2017
ASCII blog
| 6. února 2017
Západní země
hudební článek | 2. ledna 2017
Russian Circles stahují kruhy
hudební článek | 7. prosince 2016

poslední komentáře

Rumové deníky
sdf | 20. května 2017
ASCII blog
Severák | 13. února 2017
Post-rocková věda
Severák | 28. ledna 2017
Sedm let post-rocku
kaja47 | 5. listopadu 2016
Sedm let post-rocku
Roman Štec | 1. listopadu 2016
Sedm let post-rocku
Anonym | 1. listopadu 2016

K47i © 2002 - 2017 K. aka Kaja47